Krajská hygienická stanice Středočeského kraje se sídlem v Praze
  • Úvod
  • Informace
  • Provozní doba
  • Kontakty
  • Linka 1221
Jsme držitelem certifikátu ISO 9001:2016
Home Dezinfekce-Dezinsekce-Deratizace Dezinfekce, dezinsekce, deratizace (DDD)

Dezinfekce, dezinsekce, deratizace (DDD)

26. května 2022 26. května 2022 | Jiří Stárek

Výklad pojmů

Dezinfekce je proces, jehož cílem je přerušit cestu přenosu nákazy od zdroje ke vnímavému jedinci (zneškodňování patogenních mikroorganismů – bakterií, virů, mikroskopických vláknitých hub – „plísní“). Zneškodňování mikroorganismů se v praxi provádí fyzikálními, chemickými nebo kombinovanými metodami.

  • Fyzikální způsob dezinfekceje například var ve vodě za atmosférického tlaku po dobu 30 minut, var ve vodě v přetlakové nádobě po dobu 20 minut, žíhání v ohni, působení vlhké páry v parních dezinfekčních komorách, apod.
  • Chemický způsob dezinfekcespočívá v použití chemikálií s dezinfekční účinností, tzn. použití dezinfekčního přípravku neboli biocidu k likvidaci mikroorganismů na plochách a předmětech (nejčastější způsob provádění dezinfekce).
  • Kombinovaný způsob dezinfekcese provádí rovněž za použití dezinfekčního přípravku v kombinaci s vodou vysoké teploty.

 

Dezinsekce je soubor opatření, jejichž cílem je potlačení obecně škodlivých a epidemiologicky významných členovců (hmyzu, roztočů, atd.). Nejrozšířenější členovci v našich středoevropských podmínkách v bytových domech, ubytovnách, různých provozovnách a výrobnách bývají štěnice domácí – Cimex lectularius (vazba na lidská obydlí), švábovitý hmyz (především rus domácí – Blatella germanica) a mravenec farao – Monomorium pharaonis. Obtížně řešitelným problémem jsou v poslední době především štěnice. Do obydlí bývají zavlečeny např. koupí již použitého nebo i starožitného nábytku, obrazů, lze si je v zavazadle dovézt ze zahraniční i tuzemské dovolené (hotely všech kategorií, ubytovny), štěnice rovněž mohou přelézt ze zamořeného sousedního bytu.

Dezinsekci lze provádět způsobem mechanickým, fyzikálním, chemickým a biologickým.

  • Mechanické prostředkymají význam zejména pro jednotlivce, a to jen v případě výskytu menšího množství hmyzu. Jedná se různé druhy lepových pastí a mechanických lapačů. Mechanické prostředky se uplatňují i v prevenci výskytu členovců. Důsledné odstraňování odpadu, udržování čistoty v okolí obytných domů, provozoven, asanace terénu, osazení oken ochrannými sítěmi, používání moskytiér, apod. jsou účinnými opatřeními v ochraně před hmyzem. Mechanickým preventivním opatřením proti klíšťatům nebo poštípání hmyzem při pobytu v přírodě je např. vhodně volený oděv (dlouhé rukávy, nohavice, vhodná je světlá barva).
  • Z fyzikálních prostředkůse nejčastěji využívají vysoká nebo naopak nízká teplota vzduchu (horká pára, vymrznutí) nebo horká voda.
  • Chemický způsob dezinsekcespočívá v použití chemických látek. Chemické prostředky lze rozdělit na atraktanty, které ze vzdálenosti lákají hmyz a ten je následně likvidován jinými prostředky, a repelenty, které hmyz odpuzují. Dezinsekční přípravky – insekticidy lze dělit dle mechanismu působení na přípravky kontaktní (dotykové), přípravky působící přes dýchací ústrojí a přípravky perorální (požerové).
  • Biologické prostředkyjsou využívány prozatím omezeně, ale jelikož jsou označovány jako environmentally friendly, pracuje se neustále na jejich vývoji. V boji proti komárům se využívá např. Bacillus thurigiensis.
  • Kombinací biologických a mechanických prostředkůjsou mechanické pasti s feromony (chemická látka lákající hmyz do pasti).

 

Deratizace je soubor opatření, jejichž cílem je potlačení (snížení počtu) obecně škodlivých a epidemiologicky významných hlodavců (především potkan obecný – Rattus norvegicus) a dalších živočichů (holubů). Hlodavci v našich klimatických podmínkách mohou být pro člověka zdrojem některých infekcí, např. leptospirózy, salmonelózy, tularémie.

Deratizaci lze provádět mechanickým, chemickým nebo biologickým způsobem.

  • Mechanický způsobspočívá v realizaci různých preventivních opatření s cílem ztížit hlodavcům přístup k obživě, hnízdění a rozmnožování. V praxi to znamená zejména pečlivé odstraňování odpadků, udržování pořádku a čistoty, ale i třeba stavební úpravy (zabudování kovových sítí, mříží, oplechování dveří, apod.). Represivními mechanickými prostředky jsou různé pasti s návnadami.
  • Chemický způsobspočívá v kladení nástrahových prostředků, rodenticidů (požerových) jedů.
  • Biologický způsobboje s obtížnými živočichy (hlodavci, holubi) lze realizovat chovem jejich přirozených predátorů – koček, ve městech vysazením dravých ptáků, apod.

  

Legislativa

Podmínky pro provádění dezinfekce, dezinsekce a deratizace upravuje zákon č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů (dále také jen „zákon“), a to v § 55 - § 61. Ochranná dezinfekce, dezinsekce a deratizace je zde definována jako činnost směřující k ochraně zdraví fyzických osob a k ochraně životních a pracovních podmínek před původci a přenašeči infekčních onemocnění, škodlivými a epidemiologicky významnými členovci, hlodavci a dalšími živočichy.

 

Oprávnění KHS

Místně příslušný orgán ochrany veřejného zdraví (KHS) je oprávněn podle § 61 zákona z vlastního nebo jiného podnětu rozhodnutím nařídit provedení speciální ochranné DDD, pokud hrozí šíření nákazy, zvýšený výskyt přenašečů infekčních onemocnění nebo šíření škodlivých a epidemiologicky významných členovců, hlodavců a dalších živočichů. Vydání rozhodnutí předchází místní šetření, které je umožněno orgánu ochrany veřejného zdraví podle ustanovení § 88 zákona. Toto ustanovení opravňuje zaměstnance orgánu ochrany veřejného zdraví v mimořádných případech, kdy hrozí šíření nákazy či zvýšený výskyt přenašečů infekčních onemocnění atd., vstupovat do obydlí fyzických osob za účelem zjištění ohniska nákazy, k nařízení, ale i kontrole nařízených opatření. Zaměstnanci KHS jsou dále oprávněni odebírat materiál a potřebné vzorky, pořizovat fotodokumentaci, nahlížet do dokumentů a pořizovat si z nich výpisy či požadovat po osobách ústní vysvětlení. Fyzické osoby jsou povinny jim vstup do obydlí umožnit.

 

Povinnosti osob

Ochranná DDD činnost se člení na běžnou ochrannou DDD a na speciální ochrannou DDD činnost.

Běžná ochranná DDD činnost je prováděna jako součást čištění a běžných technologických a pracovních postupů. Směřuje k předcházení vzniku infekčních onemocnění a výskytu škodlivých a epidemiologicky významných členovců, hlodavců a dalších živočichů. Tuto činnost je povinna dle potřeby provádět každá osoba.

 

Speciální ochranná DDD je odborná činnost cílená na likvidaci původců a přenašečů infekčních onemocnění a zvýšeného výskytu škodlivých a epidemiologicky významných členovců, hlodavců a dalších živočichů. Tuto činnost je ve své provozovně povinna zajistit každá fyzická osoba, která je podnikatelem, právnická osoba a každá osoba při likvidaci původců nákaz, při zvýšeném výskytu škodlivých a epidemiologicky významných členovců, hlodavců a dalších živočichů. Jedná-li se o obytné místnosti, pobytové místnosti a nebytové prostory, které neslouží k podnikání, má tuto povinnost vlastník nemovitosti nebo společenství vlastníků. U nemovitosti, která je v majetku České republiky, má tuto povinnost organizační složka státu nebo příspěvková organizace, které přísluší hospodaření s ní. Speciální ochrannou DDD činnost, při níž se používají toxické nebo vysoce toxické látky, může provádět pouze osoba starší 18 let, která absolvovala odborný kurz nebo jinak získala odborné znalosti a složila před komisí úspěšně zkoušku z odborné způsobilosti a je držitelem osvědčení o odborné způsobilosti k této činnosti.

 

Osoby oprávněné k provádění DDD činnosti mají k dispozici odborné materiály – tzv. standardní metodiky. V současné době jsou zpracovány tyto metodiky:

 

Metodický pokyn Státního zdravotního ústavu pro provádění speciální ochranné deratizace (autor Ing. Terezie Bubová, Ph.D., 2020)

http://sdruzeni.dddinfo.cz/index.php/metodiky

 

Certifikovaná metodika pro minimalizaci zdravotních rizik, působených především městskými holuby a ostatními létajícími obratlovci (autor doc. RNDr. Pavel Rödl, CSc. a kol., červen 2011)

http://sdruzeni.dddinfo.cz/index.php/metodiky

 

Standardní metodika k provádění ochranné dezinsekce při výskytu švábovitých (autor RNDr. František Rettich, červen 2011)

http://sdruzeni.dddinfo.cz/index.php/metodiky

 

Další užitečné odkazy lze nalézt na webových stránkách profesní organizace DDD pracovníků Sdružení DDD 

http://sdruzeni.dddinfo.cz/

 

Zdroje:

Zákon č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů

Göepfertová, D., Pazdiora, P., Dáňová, J.: Epidemiologie infekčních nemocí. Nakladatelství Karolinum, Praha 2003, ISBN 80-246-0452-3

Výše uvedené metodiky

 

Zpracovala: Mgr. Martina Králová, vedoucí protiepidemického oddělení KHS Stč. kraje, ÚP Mělník a Nymburk

Kategorie:
Kategorie
  • Dezinfekce-Dezinsekce-Deratizace

Navigace pro příspěvek

Previous Post Klíšťata mohou přenášet závažná onemocnění 
Next Post Nebezpečný výrobek – bambusová jídelní sada PANDA BAMBOO
easy-to-read
Snadné čtení - základní obecné informace

Kontakt ústředí

Krajská hygienická stanice Středočeského kraje se sídlem v Praze

  • Dittrichova 329/17, 120 00 Praha 2
  • Facebook
  • ID datové schránky úřadu: hhcai8e
  • e-podatelna@khsstc.cz
  • IČO: 7100 9159

Formuláře ke stažení

Formuláře najdete přehledně na jednom místě.

Formuláře ke stažení

Rychlé odkazy

  • Krajské hygienické stanice
  • Ministerstva a zdravotnické organizace
  • Prohlášení o přístupnosti a cookies
  • Projekt financovaný z EU
Logo podniku podporující zdraví. Webarchiv
Tyto webové stránky používají soubory cookies a další sledovací nástroje s cílem vylepšení uživatelského prostředí, zobrazení přizpůsobeného obsahu, analýzy návštěvnosti webových stránek a zjištění zdroje návštěvnosti.
Upravit předvolbyPřijmout Vše
Manage consent

Vaše soukromí je pro nás důležité

Soubory cookies jsou velmi malé textové soubory, které se ukládají do vašeho zařízení při navštěvování webových stránek. Soubory Cookies používáme pro různé účely a pro vylepšení vašeho online zážitku na webové stránce (například pro zapamatování přihlašovacích údajů k vašemu účtu).


Při procházení našich webových stránek můžete změnit své předvolby a odmítnout určité typy cookies, které se mají ukládat do vašeho počítače. Můžete také odstranit všechny soubory cookie, které jsou již uloženy ve vašem počítači, ale mějte na paměti, že odstranění souborů cookie vám může zabránit v používání částí našeho webu.

BEZPODMÍNEČNĚ NUTNÉ SOUBORY COOKIES
Vždy povoleno
Tyto soubory cookies jsou nezbytné k tomu, abychom vám mohli poskytovat služby dostupné prostřednictvím našeho webu a abychom vám umožnili používat určité funkce našeho webu. Bez těchto cookies vám nemůžeme na naší webové stránce poskytovat určité služby.
COOKIES PRO FUNKCIONALITY
Tyto soubory cookie se používají k tomu, aby vám na našich webových stránkách poskytovaly personalizovaný uživatelský zážitek a aby si pamatovaly vaše volby, které jste použili při používání našich webových stránek. Můžeme například používat soubory cookie k zapamatování vašeho jazyka nebo k zapamatování vašich přihlašovacích údajů.
SLEDOVACÍ A VÝKONNOSTNÍ SOUBORY COOKIES
Tyto soubory cookies se používají ke shromažďování informací pro analýzu provozu na našich webových stránkách a sledování používání našich webových stránek uživateli. Tyto soubory cookies mohou například sledovat věci jako je doba kterou na webu trávíte, nebo stránky, které navštěvujete, což nám pomáhá pochopit, jak pro vás můžeme vylepšit náš web. Informace shromážděné prostřednictvím těchto sledovacích a výkonnostních cookies neidentifikují žádné osoby.
ULOŽIT A PŘIJMOUT