Krajská hygienická stanice Středočeského kraje se sídlem v Praze
  • Úvod
  • Informace
  • Provozní doba
  • Kontakty
  • Linka 1221
Jsme držitelem certifikátu ISO 9001:2016
Home Ostatní infekční onemocnění HIV/AIDS

HIV/AIDS

19. března 2024 19. března 2024 | Jiří Stárek

HIV = virus lidského imunodeficitu (z angličtiny Human Immunodeficiency Virus) – jedná se o virus způsobující ztrátu obranyschopnosti u člověka. Tento virus napadá v organismu zejména určitou skupinu bílých krvinek (T-lymfocytů), v nichž se množí, později je zabíjí, a tím snižuje jejich počet v těle infikovaného člověka.

AIDS = syndrom získaného selhání imunity (anglicky Aquired ImmuneDeficiency Syndrome; Aquired – získaný, způsobený virem, kterým se pacient během života infikoval; ImmuneDeficiency - imunodeficit, selhání obranyschopnosti, velké oslabení imunitního systému; Syndrome - syndrom, příznaky a projevy onemocnění, převážně typické pro dané onemocnění AIDS). AIDS je zkratka názvu onemocnění, které za určitých okolností způsobuje virus HIV.

 

Výskyt:

Celosvětový. V současné době žije na světě přes 35 miliónů HIV pozitivních Z toho počtu je 3,3 milionů dětí mladších 15 let. Nejpostiženější oblastí je subsaharská část Afrika. Denně je infikováno okolo 7 tisíc lidí. Ve východní Evropě a ve střední Asii se za posledních 10 let počet HIV infikovaných téměř zdesateronásobí.

 

Přenos:

HIV může přežívat pouze v tělních tekutinách, jako je krev, sperma nebo mateřské mléko. K přenosu dochází, dojde-li ke styku těchto tekutin se sliznicí dalších osob.

Pohlavním stykem – nejčastější způsob. Při pohlavním styku heterosexuálním i homosexuálním, při pohlavním styku do pochvy (vaginální), do konečníku (anální), do úst (orální). Riziko nákazy je vyšší při výskytu jiných sexuálních chorob, oděrek, poranění v oblasti pohlavních orgánů kteréhokoli z partnerů. Správné použití kondomu riziko přenosu snižuje, ale nelze říci, že ho úplně vylučuje.

Krevní cestou – HIV kontaminovanou krví či krevními deriváty (od roku 1987 všichni dárci krve, tkání, orgánů, spermatu, jsou při každém odběru testováni na HIV). Dále společným používáním jehel, stříkaček a jiných pomůcek (roztok, lžičky apod.) při přípravě a aplikaci drogy u injekčních uživatelů drog. Přenos je možný přes nedostatečně sterilizované nástroje při provádění piercingu, tetování, propichování ušních boltců, a při sdílení žiletek a kartáčků na zuby s infikovanou osobou. Dále při krvavých sexuálních praktikách.

V těhotenství z matky na plod

Z matky na dítě – během porodu či při kojení.

Nelze ho přenést dotykem, nelze ho ani vdechnout. Bez obav z nákazy je možné s HIV pozitivním udržovat běžné společenské kontakty (podání ruky, objetí, políbení). HIV nepřenáší hmyz ani jiní živočichové, nepřenáší se v bazénu, společným užíváním WC nebo sdílením nádobí či jiných předmětů. Nikdy nebyla prokázána HIV infekce u členů domácnosti, kteří s HIV pozitivním bydleli, ale neměli s ním sexuální styk a nesdíleli s ním injekčně drogy.

 

Inkubační doba:

2–6 týdnů

 

Příznaky onemocnění:

Akutní primární infekce (primoinfekce) - v průběhu 2. až 6. týdne po infekci HIV se u 60-70 % infikovaných osob projeví příznaky připomínající chřipku nebo mononukleózu. Mezi časté příznaky patří: zvětšené mízní uzliny na více místech (krk, třísla, podpaží); horečka kolem 38 °C, noční pocení související se zimnicí, zánět hltanu, popř. vyrážka, která se objeví pouze na dobu několika hodin, bolest hlavy, bolest kloubů, nechutenství, malátnost, únava, zvracení, průjem. Akutní primární infekce trvá většinou 1 až 2 týdny. Často se však nákaza virem neprojeví vůbec, tzv. bezpříznakové nosičství viru HIV. Nezávisle na tom, zda se příznaky onemocnění u HIV pozitivního projeví nebo ne, může tato osoba kdykoliv od okamžiku získání infekce přenést nákazu na další osoby!

Druhá fáze HIV infekce – velká většina HIV pozitivních osob bez léčby v této fázi uvádí pouze běžné (nebo mírně zvýšené) zdravotní komplikace, proto se druhé fázi HIV infekce také říká asymptomatická (bezpříznaková). Jedná se většinou o období mezi dvěma až deseti lety od nákazy HIV.

Ve třetí fázi HIV infekce (bez léčby zpravidla po více než deseti letech od nakažení) je imunitní systém člověka již poškozen a jeho účinnost je značně oslabena. Také organismus přestává být schopen produkovat dostatečné množství buněk imunitního systému, čímž se ještě více otevírá cesta různým infekcím a nádorovým onemocněním, které již souvisejí s AIDS.

Ve čtvrtém stádiu má již HIV pozitivní člověk plně rozvinuto onemocnění AIDS. Trpí několika onemocněními typickými pro AIDS současně a je malá naděje na vrácení jeho zdravotního stavu do normálu. AIDS se vyznačuje třemi skupinami příznaků, které způsobují:

  • oportunní infekce - infekce, které doprovázejí jiná primární onemocnění – jsou závažné, protože organismus nemůže spontánně zabrzdit jejich vývoj, mohou vést až ke smrti pacienta, nejčastěji bývají zasaženy plíce, trávící soustava, mozek a kůže,
  • nádorová onemocnění – Kaposiho sarkom, lymfomy,
  • další projevy (neurologické potíže, syndrom chřadnutí apod.)

 

Diagnostika:

Testy na HIV zjišťují přítomnost antigenů, které se začnou v těle objevovat přibližně po třech týdnech od infekce. Asi o týden později tělo vytvoří tak velké množství protilátek, že antigeny již nejsou detekovatelné. Přibližně po šesti týdnech od infekce antigeny v těle začnou ubývat. Následně začínají být testem zjistitelné protilátky. Jednou vytvořené HIV protilátky nevymizí a lze je vždy testem odhalit. Tyto protilátky se v krvi dají laboratorně prokázat až po určité době, většinou za 2–3 měsíce po nákaze. Znamená to tedy, že až 3 měsíce od okamžiku pravděpodobného nakažení virem HIV nelze HIV pozitivitu s určitostí prokázat ani vyloučit (tzv. imunologické okénko). Test by měl být proveden až po uplynutí tohoto období. Délka imunologického okna závisí na typu testu (například u slinného testu je třeba dodržet tříměsíční interval).

 

Jak poznat rizikovou situaci?

Rizikovou situaci představuje každý nechráněný pohlavní styk – anální i vaginální, ale též orální sex. HIV se může snadno přenést při injekčním užívání drog sdílením injekčních jehel, stříkaček a roztoků. K přenosu též může dojít při náhodném poranění o kontaminovanou jehlu. Testování by mělo následovat po každé rizikové situaci, ať už k ní dojde jednorázově nebo opakovaně.

 

Co dělat do doby obdržení výsledku testu na HIV?

Před obdržením výsledku je důležité dodržovat zásady bezpečnějšího sexu, v ideálním případě naprostou sexuální abstinenci. Hlavním cílem je zabránit přenosu případné nákazy na další sexuální partnery. V této době není vhodné darovat krev.

 

Co znamená HIV negativní výsledek?

Negativní výsledek testu znamená, že nedošlo k nákaze virem HIV (jste HIV negativní), pokud byl test proveden minimálně 3 měsíce od poslední rizikové situace.

 

Co znamená HIV pozitivní výsledek?

Pozitivní výsledek testu na infekci HIV znamená, že je člověk infikovaný virem HIV. HIV pozitivita není to samé co AIDS, a neznamená to konec života. Infekce HIV je chronické onemocnění, které je dnes možno dobře kontrolovat léčbou. Při dodržování léčebného postupu mohou vést HIV pozitivní osoby plnohodnotný život.

 

Je zapotřebí, aby HIV pozitivní osoba dodržovala určité zásady:

  • registrovat se v HIV centru dle vlastní volby a respektovat navržený postup léčby;
  • dodržovat zásady bezpečného sexu;
  • pečovat o své zdraví, zamezit opakovaným sexuálně přenosným infekcím a dodržovat správnou životosprávu;
  • dodržovat hygienické návyky.

 

Možnosti prevence:

  • partnerská věrnost;
  • používání kondomu během pohlavního styku (nejen poševního, ale i análního a orálního);
  • při používání lubrikačních gelů je nutno dát přednost prostředkům na bázi vodních roztoků (gely na tukové bázi ochranné vlastnosti latexového kondomu narušují);
  • vyvarovat se sdílení zubního kartáčku a žiletky;
  • při injekčním užívání drog používat vždy jen svou jehlu, stříkačku a pomůcky na ředění drogy i roztok drogy.

 

 

Situace v roce 2023

Česká republika zůstává zemí s relativně nízkou úrovní infekce HIV/AIDS v rámci světa i Evropy, přestože situace byla v letech 2020 a 2021 ovlivněna epidemií covid-19 a od roku 2022 je výrazněji ovlivňována válečným konfliktem na Ukrajině. V roce 2023 bylo v ČR zachyceno 253 nových případů infekce HIV u občanů České republiky a rezidentů, tj. cizinců s dlouhodobým či trvalým pobytem v ČR. Mezi 253 případy je 52 (20,6 %) osob, které již o své HIV pozitivitě věděly, protože byly dříve diagnostikovány v zahraničí.

Kromě dosud uvedených počtů bylo v roce 2023 zjištěno 24 nových případů HIV u cizinců s krátkodobým pobytem v ČR, kteří pocházejí z Kuby (4), Slovenska (4), Kamerunu (3) a v počtech 1-2 z 10 dalších zemí.

Nově bylo v roce 2023 zaznamenáno 149 HIV pozitivních osob z Ukrajiny se statusem uprchlíka (57 mužů, 92 žen). Z nich zhruba dvě třetiny (65,8 %) již o své pozitivitě věděly, naprostá většina byla již dříve léčena na Ukrajině a potřebovala zajistit kontinuitu léčby HIV infekce.

 

Odkazy a kontakty:

https://www.aids-hiv.cz/

https://www.kr-stredocesky.cz/web/zdravotnictvi/home/-/blogs/bezplatne-testy-na-hiv-aids-v-cele-cr

Národní linka pomoci AIDS – kontaktní telefon: 800 144 444

Po – Čt 9:00 – 12:00 a 13:00 – 18:00, Pá 9:00-12:00 a 13:00 – 16:00

HIV Centra

HIV Centrum Nemocnice Na Bulovce, Budínova 2, Praha 8, telefon 266 082 629, 266 082 772

HIV Centrum Ústřední vojenské nemocnice, U Vojenské nemocnice 1200, Praha 6, telefon 973 208 255

HIV Centrum České Budějovice, B. Němcové 585/54, 370 01 České Budějovice, telefon: 387 874 465, 387 874 656

HIV Centrum Plzeň, E. Beneše 985, 301 00 Plzeň, telefon 377 402 264

HIV Centrum Hradec Králové, Sokolská 581, 500 03 Hradec Králové, telefon 495 832 220, 495 833 773

HIV Centrum Ústí nad Labem, Na Kabátě 285, 400 11 Ústí nad Labem, telefon 477 112 609, 477 112 621

HIV Centrum Brno, Jihlavská 20, 625 00 Brno, telefon 532 232 267

HIV Centrum Ostrava, 17. listopadu 1790, 708 52 Ostrava-Poruba, telefon 567 374 272, 597 374 281

 

 

 

Zpracovala: Bc. Michaela Honegerová, vedoucí protiepidemického oddělení pro okres Mladá Boleslav

Zpracováno dne: 12.03.2024

Zdroj: NRL SZÚ Praha, Zprávy o výskytu a šíření HIV/AIDS v České republice a tiskové zprávy Národní referenční laboratoře pro HIV/AIDS, Národní program prevence HIV

Kategorie:
Kategorie
  • Ostatní infekční onemocnění

Navigace pro příspěvek

Previous Post 22. března si připomínáme Světový den vody
Next Post SVRAB (scabies)
easy-to-read
Snadné čtení a informace o přístupnosti ústředí a územních pracovišť

Kontakt ústředí

Krajská hygienická stanice Středočeského kraje se sídlem v Praze

  • Dittrichova 329/17, 120 00 Praha 2
  • Facebook
  • @hygiena.stc
  • e-podatelna@khsstc.cz
  • IČO: 7100 9159
  • ID datové schránky úřadu: hhcai8e

Formuláře ke stažení

Formuláře najdete přehledně na jednom místě.

Formuláře ke stažení

Rychlé odkazy

  • Krajské hygienické stanice
  • Ministerstva a zdravotnické organizace
  • Prohlášení o přístupnosti a cookies
  • Projekt financovaný z EU
Webarchiv
Tyto webové stránky používají soubory cookies a další sledovací nástroje s cílem vylepšení uživatelského prostředí, zobrazení přizpůsobeného obsahu, analýzy návštěvnosti webových stránek a zjištění zdroje návštěvnosti.
Upravit předvolbyPřijmout Vše
Manage consent

Vaše soukromí je pro nás důležité

Soubory cookies jsou velmi malé textové soubory, které se ukládají do vašeho zařízení při navštěvování webových stránek. Soubory Cookies používáme pro různé účely a pro vylepšení vašeho online zážitku na webové stránce (například pro zapamatování přihlašovacích údajů k vašemu účtu).


Při procházení našich webových stránek můžete změnit své předvolby a odmítnout určité typy cookies, které se mají ukládat do vašeho počítače. Můžete také odstranit všechny soubory cookie, které jsou již uloženy ve vašem počítači, ale mějte na paměti, že odstranění souborů cookie vám může zabránit v používání částí našeho webu.

BEZPODMÍNEČNĚ NUTNÉ SOUBORY COOKIES
Vždy povoleno
Tyto soubory cookies jsou nezbytné k tomu, abychom vám mohli poskytovat služby dostupné prostřednictvím našeho webu a abychom vám umožnili používat určité funkce našeho webu. Bez těchto cookies vám nemůžeme na naší webové stránce poskytovat určité služby.
COOKIES PRO FUNKCIONALITY
Tyto soubory cookie se používají k tomu, aby vám na našich webových stránkách poskytovaly personalizovaný uživatelský zážitek a aby si pamatovaly vaše volby, které jste použili při používání našich webových stránek. Můžeme například používat soubory cookie k zapamatování vašeho jazyka nebo k zapamatování vašich přihlašovacích údajů.
SLEDOVACÍ A VÝKONNOSTNÍ SOUBORY COOKIES
Tyto soubory cookies se používají ke shromažďování informací pro analýzu provozu na našich webových stránkách a sledování používání našich webových stránek uživateli. Tyto soubory cookies mohou například sledovat věci jako je doba kterou na webu trávíte, nebo stránky, které navštěvujete, což nám pomáhá pochopit, jak pro vás můžeme vylepšit náš web. Informace shromážděné prostřednictvím těchto sledovacích a výkonnostních cookies neidentifikují žádné osoby.
ULOŽIT A PŘIJMOUT