Trpíte chronickým onemocněním, jste senior, kuřák či onkologický pacient? Pak určitě čtěte dál, protože Vám přinášíme důležitou informaci týkající se Vašeho zdraví.
V chladném počasí si každý z nás rád dopřeje teplou sprchu. Se sprchováním se ale bohužel pojí také riziko výskytu potenciálně nebezpečné bakterie, legionely, která může způsobit závažné plicní onemocnění zvané legionelóza. Tu do těla dostanete právě vdechnutím aerosolu, který se "rozprašuje" ze sprchy.
Co tedy můžete v domácím prostředí udělat pro to, aby Vás aerosoly neohrozily?
V první řadě je nutné udržovat vysokou teplotu vody v rozvodech, ideálně 60 stupňů Celsia. Dále pomáhají různé filtry (viz podrobnosti níže) a pravidelné čištění potrubí. Riziko snížíte také tím, že se místo sprchování vykoupete. A jako podpůrné "opatřením" můžete přidat i úpravu životního stylu (přestat kouřit, vyhnout se nezdravým potravinám, přejídání se a dopřát si dostatek pohybu).
Doporučení přehledně a podrobněji shrnujeme níže:
Co dlouhodobě pomáhá z technického hlediska
pravidelné technické úpravy a čištění zařízení produkujících aerosol;
pravidelná dezinfekce cirkulující vody;
krátkodobé zahřátí vodovodních řadů a chladicích vod na 80 °C;
podpora zdravého životního stylu, zejména zanecháním kouření a dodržování správné životosprávy;
v případě, že nelze legionely ze systému odstranit technickým opatřením, je v naléhavém případě nutnosti chránit imunitně oslabené osoby možné minimalizovat počet legionel na jednom konkrétním výtokovém místě (obvykle u sprchy v koupelně nebo vodovodní baterie) pomocí speciálního filtru s membránou o porozitě 0,2 µm; je ale nutné jej pravidelně vyměňovat každých 14 dnů. Speciální legionelový filtr může zajistit i tak přísný požadavek, jako je absence legionel v 1 litru vody pro vysoce rizikové oblasti distribučních systémů (imunosuprimované osoby v domácnosti nebo ve zdravotnickém zařízení).
Co můžeme udělat sami a hned
koupel místo sprchování (sníží se riziko vzniku aerosolu);
pokud osoby v riziku v bytě mají pouze sprchový kout, měly by používat sprchu s nízkým tlakem, sprchovat se až po odtočení vody, při sprchování nosit alespoň roušku či respirátor (FFP2), nesprchovat obličej a pokud možno větrat koupelnu.
Podrobnější informace o legionelóze se dozvíte na našich stránkách zde: