Legislativně tuto situaci upravuje zákon o ochraně veřejného zdraví č. 258/2000 Sb., který v § 2 odst. 7, písm. a) uvádí, že fyzická osoba, která byla ve styku s infekčním onemocněním nebo pobývala v ohnisku nákazy, se stává osobou podezřelou z nákazy. Podle druhu infekčního onemocnění se v souladu s § 64 téhož zákona musí podrobit potřebnému laboratornímu vyšetření event. dalším karanténním opatřením.
V případě ohniska nákazy salmonelózou v kolektivním zařízení určí okruh osob, které se podrobí laboratornímu vyšetření stolice, příslušný orgán ochrany veřejného zdraví dle přílohy č. 26 vyhlášky 398/2023 Sb. o systému epidemiologické bdělosti pro vybraná infekční onemocnění. Vyšetření se týká zejména kontaktů, které konzumovaly rizikovou stravu nebo osob manipulacích s potravinami a pokrmy.
V mateřské škole je nutné provést ohniskovou dezinfekci všech ploch a zařízení.
Dítě po prodělané nákaze salmonelózou je možné do kolektivu přijmout až po jednom kultivačně negativním vyšetření stolice případně, je-li dítě v dobrém klinickém stavu na základě posouzení místně příslušného orgánu ochrany veřejného zdraví, nejdříve však za 10 dní od začátku onemocnění.
Zpracovala: Mgr. Jindra Taterová, vedoucí oddělení protiepidemického pro okres Benešov