Kontrolní činnost odboru HOK byla v roce 2023 v souladu s vyhlášenými celostátními a krajskými dozorovými prioritami zaměřena především na dodržování jakosti pitných vod, jakosti teplých vod v objektech k bydlení, dále na dozor nad výkonem činností epidemiologicky závažných, na problematiku ubytovacích služeb, a to zejména v segmentu ubytoven poskytujících dlouhodobé ubytování; v neposlední řadě pak i na kontrolu kvality vod ke koupání ve stanovených koupacích oblastech. Mezi dozorové stálice se pak v odboru HOK každoročně řadí též šetření podnětů obyvatel na nadměrný hluk. Zaměstnanci odboru HOK takto provedli celkem 1 981 kontrol, při nichž byly ve 134 případech, tj. v 6,8 %, zjištěny závady (nesoulad s požadavky právních předpisů).
V 109 případech postačovala k nápravě závadného stavu domluva, ve zbylých případech bylo třeba kontrolované osoby k dodržování jejich povinností motivovat finančním postihem. Za celý kalendářní rok činila suma uložených pokutčástku 135 000 Kč. V oboru věcné působnosti odboru HOK patřilo mezi nejčastější zjištěné závady provozování ubytovacích služeb a vybraných činností služeb péče o tělo bez schváleného provozního řádu, dále pak nevyhovující hygienické podmínky ve vybraných provozovnách služeb a v neposlední řadě též nedodržení ukazatelů jakosti vodovodem pro veřejnou potřebu dodávané pitné vody.
Tabulka č. 1: Počty kontrol a z toho kontroly se závadami
Graf č. 1: Poměr počtu kontrol v jednotlivých oblastech
Graf č. 2: Počet kontrol s vyhovujícím a nevyhovujícím zjištěním
Pitná voda
KHS ve Středočeském kraji dozoruje celkem 662 veřejných vodovodů, které dohromady zásobují 1 203 018 obyvatel. Loni bylo nad jakostí dodávané pitné vody provedeno celkem 357 kontrol. Ty byly zaměřeny na dodržování povinností provozovatelů vodovodů pro veřejnou potřebu, a to zejména těch menších, u nichž se vyskytují závady častěji. Důraz byl kladen na kontrolu plnění podmínek stanovených v provozních řádech, především na zajišťování kontroly kvality pitné vody ve stanoveném rozsahu a četnosti. Nejčastější nedostatky spočívaly v nezajištění nezávadné jakosti dodávané pitné vody, a to pohříchu i v nejrizikovější oblasti mikrobiologických ukazatelů, dále pak v nezajištění dostatečné četnosti provozních kontrol či liknavém přístupu k oznamování výsledků rozborů prostřednictvím informačního systému pitné vody (dále i „IS PiVo“). Data z informačního systému jsou přitom pro inspekční pracovníky primárním zdrojem informací o možných rizicích pro veřejné zdraví, s nímž každodenně pracují; jen v roce 2023 jeho prostřednictvím při pravidelném monitoringu jakosti vod v kraji přijali a verifikovali celkem 21 120 přijatých vzorků – 5 672 z nich připadalo na veřejné vodovody a zbytek na vody určené ke koupání nebo veřejné studny.
V roce 2023 bylo u 3 vodovodů nadále v platnosti rozhodnutí o omezeném užití pitné vody, a to s ohledem na vysoké nálezy obsahu dusičnanů. U 27 vodovodů bylo povoleno používat vodu s individuálně stanoveným (mírnějším) limitem pro některé ukazatele a zde vyvstává nutnost řešení především stále se rozrůstajícího počtu překročení ukazatelů pesticidních látek, se kterým s ohledem na plošné znečištění povrchových, ale i podzemních vod zejména intenzivní zemědělskou činností setkáváme ve své praxi stále častěji.
Tabulka č. 2: Přehled vodovodů dle ukazatelů, u kterých byla povolena v roce 2023 výjimka z limitu
Výdejní automaty na pitnou vodu v rámci Středočeského kraje
Ve Středočeském kraji je evidováno celkem 40 výdejních automatů, které provozuje jediný provozovatel – EKO-voda s.r.o. Zdrojem surové vody je pramenitá voda z artéských vrtů v katastru obce Kárané.
V období říjen–prosinec 2023 zkontrolovali zaměstnanci odboru HOK kvality jimi dodávané pitné vody. Zkontrolovali přitom 16 výdejních automatů v okrese Kolín, 20 výdejních automatů v okrese Nymburk a 3 výdejní automaty provozované v okrese Praha-východ. Výsledky laboratorních rozborů pitné vody ukázaly ve třech případech překročení mikrobiologických ukazatelů. Provozovateli byla za zjištěná pochybení uložena pokuta. Rizika tohoto typu dodávání pitné vody jsou spojena už s dopravou na příslušný výdejní automat, dále pak s jejím přečerpáváním, ale i s následným uchováváním pitné vody ve stojanu. Hygienici se proto na tuto službu pro veřejnost zaměří znovu i v roce 2024.
Výdejní automat pitné vody
Teplá voda
Panelová zástavba - místa odběrů
V rámci kontroly pitné a teplé vody byla realizována řada vyšetření v bytových domech. Celkem bylo při prvotním monitoringu odebráno 37 vzorků teplé vody v 8 různých okresních městech. Kromě dvou případů byly výsledky rozborů zcela bez závad. V případě vzorků z bytových domů ve vybraných lokalitách měst Berouna a Příbrami byly hodnoty vyšší a dodavatel teplé vody přistoupil k opatření v podobě termodesinfekce nebo cílené chemické dezinfekce. V žádném z uvedených míst nebyl stanoven kmen Legionelly spp., který by byl pro běžnou populaci nebezpečný. Na základě těchto podkladů byl stanoven rozšířený odběr na výměníkových stanicích teplovodního systému a v bytech ve městech Kolíně a Kladně. V obou případech zde byly nalezeny vyšší hodnoty Legionelly ve virulentních sekvenačních typech, které mohou být pro zdraví vnímavé populace (onkologičtí pacienti či jinak imunosuprimovaní pacienti) nebezpečné. KHS svá zjištění bezodkladně projednala se zástupci jednotlivých SVJ a dotčenými dodavateli tepelné energie pro ohřev studené pitné vody. Výsledkem bylo provedení cílené chemické dezinfekce potrubí v kombinaci s termodezinfekcí. Jelikož úspěšná eliminace jednou kontaminovaných úseků teplovodních rozvodů vyžaduje dlouhodobý a komplexní přístup, byl o konzultace požádán odborník v oblasti teplárenství a v úzké součinnosti s nímž teď dodavatel teplé vody technickou stránku věci řeší. KHS plánuje provést v prvním čtvrtletí roku 2024 opakovaný odběr vzorků teplé vody pro ověření spolehlivosti fungování systému po přijatých opatřeních.
Rozvody teplé vody v objektech výměníkových stanic
Voda ke koupání
V roce 2023 bylo provedeno 52 kontrol přírodních koupališť, 84 kontrol koupacích oblastí, 218 kontrol umělých koupališť a 54 kontrol saun. Rok 2023 byl z hlediska jakosti vody v přírodních koupalištích vcelku příznivý a kvalita vody na podstatné části lokalit byla většinou hodnocena stupněm 1 až 2. Postupným zvyšováním teploty vody v nádržích v průběhu sezóny došlo k nárůstu fytoplanktonu, včetně sinic, jejichž obsah má poměrně zásadní negativní vliv na celkové hodnocení. To se projevilo zejména ve vodní nádrži Orlík, kde se vzhledem ke zvýšenému obsahu sinic kvalita vody na všech sledovaných profilech zhoršila na stupeň 3 a tento stav přetrval až do konce sezóny. Na přehradní nádrži Slapy se zvýšení teploty na kvalitě vody naopak nijak zásadně neprojevilo.
Významné zhoršení vody na stupeň 4 bylo zaznamenáno pouze na jedné lokalitě, konkrétně na malém přírodním koupališti, jezeru Ostrá na Nymbursku. Opakovaným rozborem bylo zjištěno další výrazné zvýšení obsahu sinic, voda byla klasifikována stupněm 5 a koupání bylo zakázáno.
Druhou lokalitou, kde došlo k razantnímu zhoršení vody, bylo přírodní koupaliště Cítov na Mělnicku, kde přívalový déšť způsobil zabahnění nádrže a provozovatel sezónu sám předčasně ukončil.
V roce 2023 nebyl na sledovaných lokalitách zaznamenán žádný problém s výskytem cerkárií, rovněž nebylo zaznamenáno žádné výrazné mikrobiologické znečištění koupacích vod.
Informace o všech výsledcích rozborů a kvalitě koupací vod jsou vždy v průběhu koupací sezóny zveřejňovány na webových stránkách KHS a na stránkách www.koupacivody.cz.
VN Slapy- Nová Živohošť
VN Orlík - Lavičky
Bazény
Kontrola 272 umělých bazénů a saun odhalila závady ve 26 případech. Ty však nevyžadovaly zastavení provozů nebo omezení poskytovaných služeb. Nejčastěji došlo k mírnému nedodržení požadované kvality vody v bazénech, které byly řešeny provozovatelem navýšenou obměnou bazénové vody vodou pitou z veřejných vodovodů. Méně časté byly závady v provozní hygieně. V roce 2023 se KHS zaměřila i na sledování kvality vnitřního ovzduší ve vybraných 4 bazénových areálech (Benešov, Kladno, Mladá Boleslav, Čestlice).
Kontrola ovzduší bazénových areálů – měření trichloraminu
K omezení možnosti přenosu infekčních zárodků mezi návštěvníky bazénů musí být ve vodě vytvořena bariéra, kterou je průběžně udržovaná koncentrace volného chloru. Chlor však reaguje s mikroorganismy (z kůže a sliznic návštěvníků), ale i s chemickými látkami (z vlasů, kosmetických přípravků, mýdla, krémů), čímž vzniká skupina látek, které jsou nazývány vedlejšími produkty desinfekce. Převážně se jedná o nežádoucí látky, které jsou toxické a způsobují nepříjemný pach vody. Mezi nejznámější patří trichloramin, uvolňující se jako plyn, který lze nad hladinou bazénové vody měřit, a tak kontrolovat dostatečnou obměnu bazénové vody, kvalitu a dostatečnost odvětrávacího systému bazénové haly, ale i a pečlivost očisty návštěvníky prováděné před vstupem do bazénu.
V rámci zdravotního dozoru bylo realizováno měření ve 4 vybraných provozech. Ze závěrů vyplývá, že kvalita ovzduší je v Benešově v souladu s hygienickými limity (0,5 mg/m3) na všech provozech - velký bazén, malý bazén a vířivá vana. V areálu v Kladně bylo zjištěno jediné místo, kde došlo k nedodržení sledovaného ukazatele, a to v části odpočinkový bazén - lůžka, kde byla stanovena koncentrace trichloraminu ve výši 0,56 mg/m3. Ve všech ostatních částech plaveckého bazénu, dětského bazénu, divoké vody a whirlpoolu byly koncentrace stanoveného ukazatele v pořádku. V Mladé Boleslavi byl měřením posouzen provoz plaveckého bazénu, whirlpoolu a část dojezdu skluzavky u aquaparku. Z výsledků je patrné, že ve všech bodech měření byl splněn hygienický limit, pouze v jednom místě byla hodnota, ač v normě, lehce vyšší než v bodech ostatních. Jako nápravná opatření byla nastavena zvýšená výměna vzduchu, kontrola technického stavu vzduchotechnického zařízení a zvýšená informovanost návštěvníků, aby dbali na dostatečnou očistu těla před vstupem do bazénu. Poslední kontrolovaný areál byl Aquapark Čestlice, kde bylo měření realizováno na 4 místech (whirlpool, plavecký bazén a dětský bazén se skluzavkou). Všechna měření stanovila podlimitní koncentrace sledovaného ukazatele kvality ovzduší.
Péče o tělo
Provoz služeb péče o tělo nebyl v roce 2023 ovlivněn mimořádnými okolnostmi jako v letech předešlých z důvodu opatření přijímaných v souvislosti s epidemií onemocnění Covid-19. KHS eviduje v současné době celkem cca 4 800 provozoven těchto služeb a provedeno zde loni bylo 834 kontrol, z nich byly závady zjištěny ve 22 případech, a to v podobě nedodržování provozní hygieny nebo neschválení provozního řádu před zahájením činnosti.
V roce 2022 byl vyhlášen úkol hlavní hygieničky (dále i „HH“) spočívající v odběru vzorků tetovacích látek a stanovení vybraných ukazatelů a dále kontroly značení. Analýzy cíleného dozoru se došetřovaly a kontrolami bylo zjištěno následující.
Kontrola permanentních make-up a tetovacích látek
KHS na základě úkolu HH ve věci tetovacích látek realizovala 9 cílených SZD. V 5 případech byla kontrola zaměřena na odběr vzorku a kontrolu průvodní dokumentace a ve 4 případech pouze na dokumentaci.
Některé z výrobků byly opatřeny všemi potřebnými doklady, popisy v českém jazyce, upozorněními na obsah alergenních látek, návodu k použití, a to jak na obalu, tak v bezpečnostních listech. Na straně druhé byly zjištěny výrobky, které vykazovaly chyby ve značení. Jednalo se především o doslovné označení výrobku jako směsi určené k tetování - texty byly v cizím jazyce a bylo nutné údaje dohledávat na internetu, a to velmi komplikovaně a v některých případech i neúspěšně.
V 5 případech byly odebrány vzorky inkoustu. V jednom případě výrobku černé barvy byly všechny stanovené ukazatele pod mezí detekce. V dalším případě se jednalo o bílou barvu, kde byl stanoven As, Cu a Pb. Všechny tyto ukazatele byly pod limitní hodnotou, ostatní ukazatele byly pod mezí stanovení. Ve třech případech se jednalo o odběry černých barev různých výrobců. Tyto tři výrobky vykazovaly hodnoty celkového Cr, Pb, Sb nad mezí stanovení. V případě Pb a Sb byly v limitních hodnotách. V případě Cr celkového se jednalo o vyšší hodnoty. V tomto případě se nepodařilo zajistit u dovozce ev. výrobce (Italie) receptury nebo jiný doklad k možné identifikaci obsahu šestivazného Cr a tak bylo přistoupeno k požadavku na Zdravotní ústav k určení tohoto ukazatele. Finální stanovení šestivazného Cr prokázalo shodu se zákonnými limity.
Ve Středočeském kraji se kontrolou tetovacích látek neprokázalo použití výrobku nevyhovující kvality. KHS se dále zaměří na kontrolu v této oblasti, která je z činností epidemiologicky závažných nejrizikovější.
Tetovací barvy
Ubytovací služby
V těchto zařízeních bylo provedeno 300 kontrol a závady zjištěny ve 42 případech. Kontroly se zaměřovaly na ubytovny, které poskytují dlouhodobé ubytování sociálně slabým občanům. Zde byly zjišťovány problémy se zajištěním úklidu, často také dochází k velkému opotřebování zařízení. Zaznamenán byl i výskyt plísní a množí se nálezy škodlivého hmyzu – narůstá výskyt štěnic. KHS se proto v roce 2024 nadále bude této problematice intenzivně věnovat především v podobě kontrol preventivních opatření spočívajících v dostatečném úklidu a desinfekci a opakované deratizaci a desinsekci.
Hluk
Většina měření hluku byla provedena při prověřování přijatých podnětů obyvatel. Bylo vykonáno celkem26 kontrol spojených s měřením hluku a 1 kontrola spojená s měřením vibrací. Měřeny byly jak stacionární zdroje (např. chladicí jednotky, hluk z tepelných čerpadel, hluk z průmyslových areálů), tak hluk z provozu po pozemních komunikacích a drahách, a to především v době výluk spojených s opravami komunikací a převedení dopravy na jiné objízdné trasy nebo zhoršení situace na komunikacích nižších tříd v souvislosti s nedokončenými obchvaty obcí či nájezdy na nově otevírané úseky dálnic. Ve třech případech bylo zjištěno překročení hygienických limitů v této oblasti.
Další oblastí činnosti KHS je řešení podnětů občanů
V roce 2023 bylo odborem hygieny obecné a komunální přijato celkem 167 podnětů.
Graf č. 3: Četnost a druhy podnětů
Většina podnětů směřovala do oblasti hluku a vibrací v komunálním prostředí. Další významnou položkou byly podněty na kvalitu ubytovacích služeb.
Graf č. 4: Podněty dle oprávněnosti
Jako výsledek posuzování vlivů stavebních záměrů na veřejné zdraví (kde je orgán ochrany veřejného zdraví dotčeným orgánem státní správy) vydávají zaměstnanci odboru hygieny obecné a komunální závazná stanoviska k umisťování, povolování a užívání staveb zejména rodinných domů, zdrojů hluku v podobě komunikací, železničních tratí, provozoven služeb, vodovodů a čistíren odpadních vod aj. V roce 2023 bylo k těmto stavbám vydáno celkem 11 101 závazných stanovisek. V 921 případech byla vydána stanoviska k územním plánům, vyjádření k procesu EIA, sdělení k vysílačům telekomunikačních zařízení a poskytnuty další informace z působnosti KHS.
Orgán ochrany veřejného zdraví v rámci svých kompetencí vydal v roce 2023 1 573 rozhodnutí týkajících se ubytovacích zařízení, činnosti péče o tělo a k provozu zásobení pitnou vodou z individuálního zdroje (studny) nebo veřejného vodovodu. Ve většině případů se jednalo o schválení provozních řádů a jejich změn.
Tyto webové stránky používají soubory cookies a další sledovací nástroje s cílem vylepšení uživatelského prostředí, zobrazení přizpůsobeného obsahu, analýzy návštěvnosti webových stránek a zjištění zdroje návštěvnosti.
Soubory cookies jsou velmi malé textové soubory, které se ukládají do vašeho zařízení při navštěvování webových stránek. Soubory Cookies používáme pro různé účely a pro vylepšení vašeho online zážitku na webové stránce (například pro zapamatování přihlašovacích údajů k vašemu účtu).
Při procházení našich webových stránek můžete změnit své předvolby a odmítnout určité typy cookies, které se mají ukládat do vašeho počítače. Můžete také odstranit všechny soubory cookie, které jsou již uloženy ve vašem počítači, ale mějte na paměti, že odstranění souborů cookie vám může zabránit v používání částí našeho webu.
Tyto soubory cookies jsou nezbytné k tomu, abychom vám mohli poskytovat služby dostupné prostřednictvím našeho webu a abychom vám umožnili používat určité funkce našeho webu.
Bez těchto cookies vám nemůžeme na naší webové stránce poskytovat určité služby.
Tyto soubory cookie se používají k tomu, aby vám na našich webových stránkách poskytovaly personalizovaný uživatelský zážitek a aby si pamatovaly vaše volby, které jste použili při používání našich webových stránek.
Můžeme například používat soubory cookie k zapamatování vašeho jazyka nebo k zapamatování vašich přihlašovacích údajů.
Tyto soubory cookies se používají ke shromažďování informací pro analýzu provozu na našich webových stránkách a sledování používání našich webových stránek uživateli.
Tyto soubory cookies mohou například sledovat věci jako je doba kterou na webu trávíte, nebo stránky, které navštěvujete, což nám pomáhá pochopit, jak pro vás můžeme vylepšit náš web.
Informace shromážděné prostřednictvím těchto sledovacích a výkonnostních cookies neidentifikují žádné osoby.