Období letních dovolených a prázdnin vrcholí. Dosavadní průběh měsíce srpna z hlediska počasí byl výrazně teplý a teplé a slunečné počasí by po krátkém víkendovém ochlazení mělo pokračovat i v příštím týdnu. To je rozhodně ta nejlepší zpráva pro vyznavače letních radovánek u vody jak v přírodních koupalištích, tak i umělých bazénech.
Začátkem tohoto týdne proběhla na většině kontrolovaných a sledovaných koupacích oblastech a přírodních koupalištích pravidelná kontrola spojená s odběrem vod. Oproti posledním kontrolám došlo k výraznému zlepšení na všech sledovaných oblastech ve Středočeské části přehradní nádrže Orlík. Již při vlastním odběru byla patrná dobrá průhlednost, dosahující až ke 3 metrům a výsledky provedených rozborů potvrdily snížení obsahu sinic i chlorofylu. Všechny kontrolované koupací oblasti, jmenovitě Popelíky, Lavičky, Trhovky a Podskalí jsou hodnoceny stupněm jedna.
Trochu jiná situace je na přehradní nádrži Slapy. Na většině kontrolovaných lokalit je stav na stejné úrovni, jako před 14 dny, to znamená, že vody jsou klasifikovány na stupních 1–2. Poměrně razantní zhoršení bylo však zaznamenáno v koupací oblasti Županovice v okrese Příbram. Při vlastním odběru byly viditelné shluky sinic při hladině, samotné rozbory pak potvrdily významný výskyt sinic i chlorofylu a voda je na tomto profilu klasifikována stupněm 4 - voda nevhodná ke koupání. Voda takové kvality představuje pro koupající se osoby zdravotní rizika a koupání nedoporučujeme zvláště dětem, těhotným ženám, nebo osobám s oslabenou imunitou a osobám trpícím alergiemi. Stejný stav panuje již 14 dní v jezeru Ostrá na Nymbursku. I na této lokalitě byl opakovaně potvrzen vysoký obsah sinic a chlorofylu lokalita je ke koupání nevhodná.
Ke zhoršení vody došlo i na písníku Hradištko v okrese Kolín, kde se vlivem nárůstu fytoplanktonu zvýšil obsah chlorofylu a voda je aktuálně hodnocena stupněm 2. Na Proboštských jezerech v oblasti Prahy – východ je z důvodu vysokého obsahu chlorofylu voda klasifikována stupněm 3. Na stupni 3 zůstává i kvalita vody na Novém rybníku v Příbrami. Hodnocení je ovlivněno ojedinělým výskytem cerkarií, které byly potvrzeny v několika málo jedincích odebraných vodních plžů. O tomto problému jsou návštěvníci areálu informováni na všech vstupních branách do areálu. Možnost „napadení“ cerkárií se logicky zvyšuje délkou koupání, proto doporučujeme setrvat ve vodě kratší dobu.
Pokud je v některých nádržích voda hodnocena stupněm 2, jedná se pouze o mírné zhoršení, způsobené sníženou průhledností vlivem nárůstu fytoplanktonu a souvisejícímu zvýšenému obsahu chlorofylu. Pro návštěvníky přírodních koupališť s kvalitou vody na stupni 3 to neznamená žádné zásadní omezení v koupacích aktivitách, nicméně lidem se sníženou imunitou, případně alergikům a malým dětem či těhotným ženám však doporučujeme, aby se po vykoupání vždy osprchovali.
Vzhledem k výrazně horkému počasí, které může mít negativní vliv na vývoj kvality vody v přírodních koupalištích, doporučujeme vyvarovat se koupání na lokalitách, kde voda není pravidelně sledovaná. Aktuální výsledky s hodnocením jednotlivých lokalit jsou mimo tuto krátkou zprávu uvedeny na našich webových stránkách zde.
Pro navození příjemné letní pohody, přímo vyzývající k provozování vodních radovánek, přidáváme obrázky, zachycující současný stav dvou lokalit, přírodní koupaliště Dobrovice na Mladoboleslavsku a pohled na část pláže na přehradní nádrži Slapy – Nová Rabyně v okrese Benešov.
16.08.2024 Zpracoval Ing. Luboš Mandík, vedoucí oddělení HOK, územní pracoviště Příbram a Benešov