Měsíc srpen končí své panování a s ním končí i letošní koupací sezóna. V tomto týdnu proběhly i poslední kontroly kvality vod podle monitorovacího kalendáře. Více méně celý srpen panovalo slunečné a někdy až extrémně teplé počasí, což si na některých lokalitách z hlediska kvality vody vybralo svou daň.
Velice zajímavý byl vývoj kvality vody v koupacích oblastech Středočeské části přehradní nádrže Orlík. V začátku sezóny se pohybovala na hodnotě 3 – zhoršená kvality vody, na některých lokalitách, konkrétně Podskalí, byla po určitou dobu voda dokonce na stupni 4 – tzn. ke koupání nevhodná. Během sezóny se začala postupně zlepšovat a v měsíci srpnu se bez ohledu na počasí zlepšila na stupeň 1, což bylo potvrzeno i při posledním vzorkování v tomto týdnu.
Na lokalitách další nejvýznamnější rekreační oblasti, přehradní nádrži Slapy, byla více méně voda výborná po celou sezónu, k poměrně radikálnímu zhoršení však došlo v koupací oblasti Županovice, kde byly zjištěny vysoké obsahy sinic a chlorofylu, a voda byla klasifikována stupněm 4. Tento stav vydržel až do konce sezóny. K postupnému zhoršení došlo i na lokalitě Živohošť, kde byla voda v průběhu měsíc srpna hodnocena stupněm 2, při poslední kontrole byl zjištěn zvýšený výskyt sinic a voda je aktuálně klasifikována na stupni 3. Ostatní koupací oblasti na této nádrži jsou z hlediska kvality vody na výborné úrovni, pouze v oblasti Nové Živohošti je vlivem vyššího obsahu chlorofylu snížená průhlednost a voda je na stupni 2.
Ke zhoršení došlo na konci sezóny na přírodním koupališti Bakov na Mladoboleslavsku, kde se obsah sinic i chlorofylu zvýšil natolik, že voda je v současnosti klasifikována stupněm 4 - ke koupání nevhodná. V této kategorii je hodnocena i voda jezera Ostrá v okrese Nymburk, kde byl dokonce v minulém týdnu vyhlášen zákaz koupání. Při posledním odběru bylo ověřeno mírné zlepšení a voda je aktuálně na stupni 4 – ke koupání nevhodná.
Na ostatních sledovaných přírodních koupalištích byla při posledních kontrolách ověřena v převážné většině lokalit voda na stupni 1, zcela výjimečně, konkrétně v písníku Hradištko v okrese Kolín, je vlivem vyššího obsahu chlorofylu snížená průhlednost a voda je na stupni dvě.Zhoršená voda je ještě na Proboštských jezerech a rybníku Vyžlovka v oblasti Praha – východ, voda v obou lokalitách je klasifikována z důvodu vyššího obsahu sinic a chlorofylu stupněm 3 – zhoršená kvalita vody. Pro návštěvníky to neznamená žádné zásadní omezení v koupacích aktivitách, nicméně lidem se sníženou imunitou, případně alergikům a malým dětem či těhotným ženám však doporučuji, aby se po vykoupání vždy osprchovali.
Na stupni 3 zůstává kvalita vody na Novém rybníku v Příbrami. Hodnocení je ovlivněno ojedinělým výskytem cerkarií, které byly potvrzeny v několika málo jedincích odebraných vodních plžů. O tomto problému jsou návštěvníci areálu informováni na všech vstupních branách do areálu Nového rybníka. Možnost „napadení“ cerkárií se logicky zvyšuje délkou koupání, proto doporučujeme setrvat ve vodě kratší dobu.
Z uvedených údajů je patrné, že voda ve většině přírodních koupalištích a koupacích oblastech Středočeského kraje je stále vhodná ke koupání i na konci sezóny. Proto všem vyznavačům koupání ve volné přírodě doporučujeme využít takového stavu a užít si teplé počasí nadcházejícího víkendu při vodních radovánkách.
Vzhledem ke skutečnosti, že končí doba, po kterou byla voda v přírodních koupalištích monitorována, doporučujeme před koupáním alespoň vizuálně si ověřit stav vody a v případě výskytu zeleného zákalu si udělat vlastní jednoduchý test na výskyt sinic. Vodu odebranou z nádrže do průhledné nádoby nechte asi půl hodiny na sluníčku. Pokud jsou ve vodě většinou řasy, zůstane sloupec vody v lahvi stejnoměrně zeleně zabarven, v případě sinic se při hladině vody v nádobě vytvoří zelená vrstvička.
Poslední aktuální stav na všech sledovaných lokalitách je k dispozici na našich webových stránkách zde.
Na závěr sezóny nabízíme pohled na vodní plochu a pláž koupací oblasti Popelíky na přehradní nádrži Orlík, a koupaliště ve volné přírodě u obce Klášter v okrese Mladá Boleslav.
Klášter, okres Mladá Boleslav
30.08.2024 Zpracoval Ing. Luboš Mandík, vedoucí oddělení HOK pro okresy Příbram a Benešov