Začátkem tohoto týdne proběhla na většině kontrolovaných a sledovaných koupacích oblastech a přírodních koupalištích pravidelná kontrola spojená s odběrem vod. Již při vlastních odběrech byla vizuálním hodnocením ověřena dobrá kvalita vody, kterou potvrdily provedené rozbory.
Na přehradní nádrži Orlík se oproti výsledkům před 14 dny mírně zvýšil obsah chlorofylu a logicky se snížila průhlednost, která se aktuálně pohybuje od 2,5 do 3,0 m, voda má však nadále dobrou kvalitu, a ve všech sledovaných profilech byla hodnocena stupněm 1. Sinice jsou, tak jako každoročně, součástí fytoplanktonu, ve vyšších počtech se však zatím nevyskytují. Rovněž na nádrži Slapy, která je vedle Orlíka další významnou a hojně navštěvovanou rekreačně oblastí, je kvalita vody výborná a ve všech šesti sledovaných koupacích oblastech této nádrže má voda kvalitu na stupni 1.
Podobný stav panuje i na podstatné části ostatních sledovaných lokalit. Pokud je na některých přírodních koupalištích kvalita koupacích vod na stupni 2, jedná se pouze o mírné zhoršení, způsobené zvýšeným množstvím fytoplanktonu a s tím související sníženou průhledností. Tento stav, v současnosti konkrétně rybník Jureček a Proboštská jezera v oblasti Prahy-východ a dále Pilský rybník u Sedlce-Prčice v okrese Příbram, je pro letní měsíce v koupacích oblastech a přírodních koupalištích poměrně běžný. Pokud fytoplankton neobsahuje výrazné množství sinic, je koupání v takových vodách naprosto bezproblémové.
V letošní sezóně poprvé došlo ke zhoršení kvality vody na klasifikační stupeň 3, konkrétně na třech koupalištích ve volné přírodě – Bakov v okrese Mladá Boleslav, lokalita Vyžlovka na Praze-východ a Tyršově koupališti na Rakovnicku. Oproti stavu před 14 dny se v nádržích poměrně výrazně rozšířil fytoplankton, který mimo řas obsahuje i zvýšené množství sinic, logicky se zvýšil i obsah chlorofylu a snížila se průhlednost vody v nádržích. Podotýkáme, že koupání za současného stavu neznamená pro zdravého člověka žádná rizika. U některých vnímavých jedinců by se však mohly při vodní rekreaci vyskytnout zdravotní problémy, a proto doporučuji se po koupání osprchovat.
Aktuální výsledky s hodnocením jednotlivých lokalit jsou mimo tuto krátkou zprávu uvedeny na těchto webových stránkách zde.
V příloze máte možnost prohlédnout si obrázky aktuálního stavu na dvou koupacích oblastech, konkrétně pohled z lodi na pláž pod kempem Lavičky na VD Orlík v okrese Příbram a pláž v koupací oblasti Nová Rabyně na Benešovsku, kde je patrná nádherně průzračná voda, kterou vám v detailu přibližujeme na třetím obrázku z té samé lokality.
18.07.2025 Zpracoval Ing. Luboš Mandík, vedoucí oddělení HOK, územní pracoviště Příbram