S příchodem teplých letních měsíců nás kromě „příjemností“, jako jsou sluníčko, dovolená, lenošení a nicnedělání mohou častěji potkat i „nepříjemnosti“ spojené s poruchami funkce zažívacího systému, které lidověji nazýváme průjmovými onemocněními. Jde o onemocnění, která sice mají různého původce (vesměs bakterie, včetně jimi produkovaných toxinů, nebo viry), ale která jinak mají mnoho společného.
Prakticky vždy se jedná o infekční onemocnění, která se přenášejí mezi lidmi, nebo ze zvířat na lidi a mají krátkou, řádově hodiny a dny trvající, inkubační dobu (doba od proniknutí původce onemocnění do organizmu do objevení se klinických příznaků onemocnění).
Velmi často slouží jako cesta přenosu (vehikulum) nákazy potravina.
Bránou vstupu – místem, kudy se dostává původce nákazy do lidského organizmu, je vždy zažívací, odborně alimentární, trakt.
Ten je rovněž vždy i cílovým orgánem, který je infekcí postižen. Je tomu, až na výjimky, tak proto, že buňky, kterými je alimentární trakt tvořen, jsou nejvhodnějším prostředím pro další rozmnožování původců onemocnění.
Z klinických příznaků onemocnění dominují zvracení, průjem, někdy se přidává teplota, bolesti hlavy. Záleží na tom, která část zažívacího traktu je primárně postižena a zdali na něj působí sama bakterie, nebo toxin, který produkuje – pokud je to žaludek, převažuje zvracení, pokud je to tenké střevo, tak průjem, pokud tlusté střevo, může se ve stolici objevit příměs hlenu a krve. Závažnost klinických příznaků často souvisí s věkem postižených, závažnější průběh mívají alimentární infekce u nejmladších věkových kategorií a u seniorů.
Nemocný člověk, nebo nosič vylučuje původce nákazy z těla ven stolicí nejen během doby, kdy nemoc trvá, ale někdy i dny před objevením se klinických příznaků a řádově dny až týdny po jejich odeznění.
Jak se chovat, abychom se nenakazili? Existuje řada doporučení, která platí obecně kdykoliv a kdekoliv. V našich podmínkách se dají se shrnout do několika zásad.
Důkladně a často si myjte ruce, minimálně vždy před jídlem a po použití toalety. Zabráníte tak sekundární kontaminaci potravin.
K pití, vaření, mytí ovoce a zeleniny ale i rukou používejte výhradně pitnou vodu. Pečlivé mytí ovoce a zeleniny, které budete konzumovat syrové, je velmi důležité a týká se to i produktů z vaší vlastní zahrádky.
Při nákupu potravin věnujte pozornost údajům povinně uváděných na obalech. Přednostně těm, které označují druh potraviny, její trvanlivost a skladovací podmínky.
Zvláště v létě se vyhýbejte epidemiologicky rizikovým potravinám, jako jsou lahůdkářské výrobky, měkké cukrářské výrobky, měkké salámy a uzeniny. Pokud si je nedokážete odepřít, kupujte a zkonzumujte je vždy čerstvé a pokud možno je neskladujte, mají totiž trvanlivost pouze 24 hodin od data výroby a kolísání teploty vždy ohrožuje jich bezpečnost.
Dnes, v době velmi oblíbeného grilování předem nakládaných různých druhů mas a klobás, opékání špekáčků, či jiných druhů uzenin, dbejte před jejich podáváním na důkladné propečení.
Pokud se stane, že onemocníte, klinické příznaky netrvají dlouho. Často vystačíte s omezením přívodu potravy (rohlíky a suchary) a naopak se zvýšeným přívodem tekutin. Vždy se ale vyhněte se přípravě jídla pro ostatní.
Zásad není mnoho, a pokud je budete dodržovat, máte možnost, jak významně snížit riziko vlastního onemocnění alimentární infekcí, ve svých rukou.