S příchodem koupací sezóny, typicky od druhé poloviny května, až do jejího konce, tedy do posledního zářijového dne, kontrolují středočeští hygienici ve spolupráci s pracovníky akreditovaných laboratoří Zdravotního ústavu se sídlem v Ústí nad Labem kvalitu přírodních koupacích vod. Termíny jednotlivých odběrů pro stanovené lokality jsou určeny v monitorovacích kalendářích všech krajských hygienických stanic, provozovatelé ostatních koupališť sledují kvalitu koupací vody před sezónním zprovozněním i v průběhu sezóny sami.
A jak takový odběr vypadá? Vzorky koupací vody jsou pracovníky Zdravotního ústavu odebírány do skleněné nádobky a poté uskladněny v chladicím voze, který je převáží do laboratoře, kde jsou analyzovány. Odborný pracovník KHS na místě provede vizuální hodnocení. V laboratoři je pak voda hodnocena pomocí kultivace na Petriho miskách a stanovuje se i obsah vybraných chemických ukazatelů. Pod mikroskopem jsou také sčítány buňky sinic, jejichž přítomnost patří mezi důležité ukazatele kvality. Výsledek vizuálního hodnocení a rozboru vody je vždy ve čtvrtek po odběru zveřejněn na stránkách KHS zde.
Odběr koupací vody pracovnicí Zdravotního ústavu do skleněné odběrové nádoby.
Pracovnice Zdravotního ústavu při spouštění speciální destičky při sledování dostatečné průhlednosti vody a měření její teploty.
Organismy pod mikroskopem.
Před návštěvou přírodního koupaliště nebo koupací oblasti tedy doporučujeme podívat se na aktuální stav kvality vody, který ve Středočeském kraji naleznete na stránkách KHS zde, celorepublikový přehled je pak k dispozici na webu www.koupacivody.cz.
Zpracovala Mgr. Hana Štollová, ředitelka odboru HOK