Jedná se o akutní virové onemocnění s otokem a zduřením slinných žláz.
Původce
Virus čeledi Paramyxovirus (ze stejné čeledi pochází i původce zarděnek a spalniček). Virus napadá většinou příušní slinné žlázy.
Přenos:
Uskutečňuje se vzdušnou cestou. Nemoc se přenáší z člověka na člověka kapénkami z dýchacích cest. Nemocný je však infekční už před projevem prvních příznaků a ještě několik dní po jejich odeznění. Po prodělání nemoci si organizmus vytváří často dlouhodobou imunitu.
Inkubační doba
16-18 dní, období nakažlivosti – ze slin 7 dní před a 9 dní po začátku onemocnění. Nakažlivost je podstatně menší než u planých neštovic, ale pořád větší než 50 %.
Klinický průběh:
V počáteční fázi se příušnice jeví jako běžné nachlazení, bývají spojeny s horečkou, bolestí hlavy a krku. Po několika dnech se objevuje typická bolestivost a zduření příušní žlázy. V lehčích formách příušnic se zduření nemusí vyskytovat, naopak v těžších formách zasahuje i další slinné žlázy.
Virus snadno pronikne do určitých orgánů v těle. Příušnice bývají spojeny se zánětem mozkových plen, u mužů postihují i varlata a nadvarlata, virus napadá také mléčné žlázy a vaječníky žen, slinivku břišní aj. Právě kvůli možným komplikacím vyžadují příušnice důkladnou léčbu.
Léčba příušnic:
Léčba je nespecifická, při mírném průběhu nemoc sama odezní. Teplota klesne za 2–3 dny, otoky se vstřebají během 10 dnů, základem je klid na lůžku a dostatečný přísun tekutin. V případě komplikací (zánět varlete, zánět mozkových blan, nebo výraznější postižení slinivky břišní) je nutná hospitalizace. Prodělané příušnice matky v prvním trimestru těhotenství zvyšují riziko potratu nebo úmrtí plodu.
Základem „domácí“ léčby je snižování teploty, mírnění otoků a bolesti, klid na lůžku a izolace od okolí alespoň 9 dní od vypuknutí příznaků. Teplotu lze snižovat paracetamolem, popř. zábaly. Na otoky se přikládají teplé (ne horké) obklady. Zduřelé žlázy způsobují bolest při kousání a polykání, proto je vhodné v tomto období přijímat tekutou nebo kašovitou stravu. Lékař může předepsat léky proti bolesti. Omezení tuků šetří slinivku břišní. Důležitá je důkladná ústní hygiena a dostatek tekutin, nejlépe studených čajů. Nevhodné jsou kyselé nápoje, které slinné žlázy ještě více dráždí.
Očkování:
Patří samozřejmě mezi nejúčinnější prevenci. Proti příušnicím se očkuje od roku 1987. V současné době se očkují děti od prvního dne 13. měsíce po narození, nejpozději však do dovršení 18. měsíce věku. Podání druhé dávky očkovací látky se provede od dovršení 5. roku věku dítěte do dovršení 6. roku věku dítěte.
Od roku 1995 je očkování proti příušnicím součástí vakcíny MMR, která obsahuje oslabené viry spalniček, příušnic a zarděnek.
Po zavedení očkování došlo k výraznému poklesu počtu onemocnění. Od roku 2005 se však opět zvyšuje výskyt onemocnění příušnicemi, v některých krajích dochází k epidemickým výskytům. Poslední velký epidemický výskyt příušnic byl zaznamenán v letech 2011–2012 a v roce 2016.
Příčinou onemocnění u starších očkovaných dětí je pravděpodobně vymizení protilátek po předchozím očkování, vzácně nový sérotyp viru, proti kterému vakcína nechrání.
V roce 2020 bylo ve Středočeském kraji hlášeno 14 případů onemocnění, nemocnost 0,7/100 000 obyvatel. Počet onemocnění klesl ve srovnání s rokem 2017, kdy bylo hlášeno 124 případů onemocnění, o 88,7 % (nemocnost 9,3/100 000 obyvatel). Onemocnění byla hlášena ze všech okresů Středočeského kraje. Nejvyšší nemocnost byla hlášena v okrese Rakovník a Mladá Boleslav.
Graf – Příušnice - nemocnost ve Středočeském kraji a ČR v období 2018 – 2020
Použitá literatura:
- http://www.szu.cz/tema/prevence/priusnice-aktualni-problem-2
- http://www.pmfhk.cz/WWW/HVD_2012/Trmal_Mimoradne_ockovani.pdf
- Výroční zprávy KHS Středočeského kraje
Zpracovala: RNDr. Lenka Duchajová, vedoucí oddělení protiepidemického pro okres Kladno
Zpracováno dne: 03.08.2021