Tuberkulóza (lidově souchotiny nebo úbytě) je celosvětově rozšířené onemocnění. Jedná se o infekční onemocnění nejčastěji postihující plíce, může však postihnout i jiné orgány, jako např. lymfatické uzliny, mozkové pleny, močové ústrojí, klouby a kosti, a také kůži.
Původce
Původcem u lidí je Mycobacterium tuberculosis (dříve nazývané „bacil Kochův“, BK). Mykobakterie tuberkulózy přežívají v prostředí 1-2 hodiny, sluneční svit a teploty vyšší než 60 °C je spolehlivě ničí.
Zdroj
Nejčastějším zdrojem je nemocný člověk s TBC dýchacího ústrojí, který vylučuje bakterie zpravidla při kašli, smrkání nebo kýchání.
Výskyt
Ve světě na TBC umírá ročně 1,3 milionů lidí. Česká republika patří mezi země s nejnižším výskytem tuberkulózy v Evropě. Tento úspěch je možné připsat vysokému standardu a důslednosti léčby v České republice, následné kontrole, vyhledávání a léčbě kontaktů, a v neposlední řadě i stále vysoké životní úrovni ve všech věkových kategoriích.
Přenos
Přenos mykobakterií na další osobu se děje převážně vzdušnou cestou – kapénkami, nebo inhalací kontaminovaného prachu (zejména v domácnostech lidí nemocných tuberkulózou, kde se nevětrá). K přenosu onemocnění na jinou osobu dochází při dlouhodobém úzkém kontaktu s nemocným.
Infekční dávka je nízká (3-300 mykobakterií). Období nakažlivosti trvá, dokud jsou ve sputu nemocné osoby přítomna živá mykobakteria.
Inkubační doba
Je ve většině případů onemocnění do dvou let od vstupu infekce do organismu.
Příznaky
Po infekci mykobakteriemi dochází k tzv. latentní (němé) infekci nebo se vyvíjí aktivní onemocnění.
Latentní TBC infekce může u osob přetrvávat celý život. Většina osob, které mají latentní TBC, nikdy neonemocní, nemá žádné příznaky, nešíří bakterie na ostatní. Některé latentní infekce mohou přejít do aktivní TBC.
Aktivní onemocnění TBC (u nejvýše 10 % infikovaných) je závažné infekční onemocnění, které může postihovat řadu orgánů, nejčastěji plíce.
Mezi příznaky plicní TBC patří hlavně kašel trvající 3 týdny a déle, bolest na hrudi, vykašlávání krve, může se objevit slabost nebo únava, úbytek na váze, nechutenství, zimnice, zvýšená teplota, noční pocení.
U tuberkulózy jiných orgánů pak příznaky závisejí na lokalizaci onemocnění.
Diagnostika
RTG vyšetření plic, tuberkulínový test Mantoux II, laboratorní vyšetření.
V diagnostice tuberkulózy má významné místo anamnéza (základní onemocnění, sociální status, abúzus návykových látek), depistáž je cílena na rizikové skupiny osob.
Terapie
Nejdůležitějším opatřením v boji s TBC je včasné zahájení antituberkulotické léčby TBC nemocných. Cílená, plně kontrolovaná léčba antituberkulotiky je v České republice povinná a trvá zpravidla šest měsíců, z toho první dva měsíce při hospitalizaci ve specializovaných léčebnách. Většina pacientů během dvou týdnů přestává být infekční.
Možnosti prevence
Prevencí onemocnění je zvyšování odolnosti organismu proti nákaze vyváženou stravou a pohybem.
Očkování proti TBC bylo v ČR zahájeno v roce 1953 a vzhledem k příznivé epidemiologické situaci bylo v roce 2010 zrušeno. V posledních pěti letech je v ČR ročně hlášeno v průměru 500 případů TBC a jiných mykobakterióz.
Očkování dětí proti TBC se provádí pouze na základě indikace lékaře novorozeneckého oddělení, kde je aktivně zjišťováno vyšší riziko infekce pro novorozence (člen domácnosti měl/má aktivní tuberkulózu nebo se narodil nebo pobývá/pobýval ve státě s vyšším výskytem tuberkulózy, případně pokud dítě bylo v kontaktu s nemocným s tuberkulózou). Seznam rizikových států s vyšším výskytem TBC https://www.mzcr.cz/seznam-statu-s-vyssim-vyskytem-tuberkulozy-podle-udaju-svetove-zdravotnicke-organizace/
Graf: TBC – nemocnost ve Středočeském kraji a ČR v období 2019–2023
Použité zdroje
Registr tuberkulózy (RTB)
https://szu.cz/tema/a-z-infekce/t/tuberkuloza/zakladni-informace/
Zpracovala: Mgr. Věra Janoušová, odborný rada protiepidemického oddělení pro okres Benešov
Zpracováno dne: 12.03.2024