Při posledním ověřování kvality vod v koupacích oblastech a přírodních nádržích, které proběhlo 3. 6., byl na všech sledovaných profilech středočeské části přehradní nádrže Orlík zjištěn vyšší obsah fytoplanktonu, ve kterém dominovaly sinice. Na základě provedených analýz byla kvalita vody v uvedených koupací oblastech hodnocena stupněm 3 – zhoršená jakost vody. Konkrétně se jedná o lokality Podskalí, Trhovky, Lavičky a Popelíky.
Při opakované kontrole, provedené ve zkráceném režimu mimo monitorovací kalendář 10. 6., byla při odběru oproti minulým výsledkům vizuálně patrná mírně zlepšená průhlednost. Provedené analýzy odebraných vzorků vod pak zlepšení potvrdily. Nicméně jak obsah sinic, tak i chlorofylu jsou stále v hodnotách, při kterých je kvalita vody ke koupání hodnocena stupněm 3.
Tento stav sice neznamená žádné omezení v koupacích aktivitách, nicméně lidem se sníženou imunitou, případně alergikům a malým dětem, či těhotným ženám doporučujeme, aby se po vykoupání vždy osprchovali. Je těžké předpovídat, zda trend zlepšování bude pokračovat. Podle předpovědi počasí nás v příštím týdnu čekají vlny veder, při kterých může naopak dojít k poměrně rychlému zhoršení.
Vzhledem k uvedenému doporučujeme sledovat aktuální údaje kvality koupacích vod, které jsou pravidelně uváděny na webovém portále naší hygienické stanice zde. Další kontrola spojená s odběrem vody bude provedena v pondělí příští týden, a to na všech sledovaných lokalitách.
Stávající chladnější počasí je příčinou toho, že většina malých koupališť je dosud mimo provoz. Výjimkou je např lokalita Všejany, Kosmonosy a Bělá pod Bezdězem na Mladoboleslavsku, přírodní koupací biotop Mcely v okrese Nymburk, biotop Votice u Benešova nebo biotop Jince v příbramském okrese. Předpokládané oteplení snad rozhoupe i ostatní provozovatele malých přírodních koupališť a možnost koupání v přírodních nádržích Středočeského kraje se rozšíří.
V příloze máte možnost prohlédnout si obrázky dvou známých a sledovaných koupacích oblastí na přehradní nádrži Slapy, konkrétně Županovice v okrese Příbram a Nová Živohošť na okrese Benešov.
14. 6. 2024
Zpracoval Ing. Luboš Mandík, vedoucí Oddělení HOK, územní pracoviště Příbram