Rok s rokem se sešel, jaro je v plném proudu a začátek rekreační sezóny klepe na dveře. Tak jako každý rok budou hygienické stanice spolu s provozovateli koupališť prostřednictvím pracovníků akreditovaných laboratoří sledovat na určených lokalitách v celé republice kvalitu koupacích vod. Termíny jednotlivých odběrů pro významné lokality jsou již určeny v monitorovacích kalendářích všech krajských hygienických stanic, provozovatelé malých místních koupališť začnou sledování před sezónním zprovozněním vlastních nádrží.
V letošní sezóně bude ve Středočeském kraji sledováno a kontrolováno celkem 44 přírodních koupališť ve volné přírodě, z toho u 11 zajištuje odběry vč. financování hygienická stanice, na ostatních jednotliví provozovatelé. Při vlastní kontrole je sledován aktuální stav na místě odběru – průhlednost, povrchové znečištění, teplota a počasí a zároveň je odbornými pracovníky akreditovaných laboratoří odebrán vzorek vody. Ten je v laboratořích analyzován na vybrané mikrobiologické ukazatele, a na lokalitách s výskytem sinic je zjišťován obsah chlorofylu a sinic. Z ověřených údajů přímo na místě odběru a podle výsledků provedených analýz je pracovníky hygienických stanic voda klasifikována. Klasifikační stupnice zahrnují celkem 5 stupňů od 1 do 5 (barevně odlišený smajlík). První dva stavy jsou zcela bezproblémové, při hodnocení stupněm 3 je možné riziko koupání u vnímavější části populace, při posledních dvou stupních (4 – 5) se pak koupání nedoporučuje, případně zakazuje. Na významných lokalitách jsou v průběhu sezóny instalovány informační cedule, informující o stavu kvality vody v předchozích 4 sezonách a odkazy na webové stránky pro ověření aktuálního stavu.
Ve Středočeském kraji bylo sledování zahájeno v pondělí 20. května 2024, a podle výsledných analýz je situace na všech ověřených lokalitách s výjimkou Podskalí na Orlíku výborná. Ojedinělé povrchové znečištění tvořené úlomky vegetace a pylem z kvetoucích stromů souvisí s častými dešťovými přeháňkami a velice rychle mizí. Počasí je skutečně jarní, a tak většinová část populace bude muset počkat na příznivější teplotu vody.
Poměrně překvapivé je zjištění významného výskytu sinic na již citované lokalitě Podskalí na přehradní nádrži Orlík. Oproti ostatním sledovaným profilům na této nádrži byl již při vlastních odběrech zjištěn rozdíl v průhlednosti (1,5 m oproti ostatním 3,0 m). Vlastním rozborem byl ověřen vyšší obsah chlorofylu, indikující vyšší obsah fytoplanktonu, ve kterém dominují sinice. Vzhledem k uvedenému byla kvalita vody v uvedené koupací oblasti hodnocena stupněm 3. Pro návštěvníky to sice neznamená žádné zásadní omezení v případných koupacích aktivitách, nicméně lidem se sníženou imunitou, případně alergikům, malým dětem či těhotným ženám jednoznačně doporučujeme, aby ve vodě s vyšším obsahem sinic setrvali kratší dobu a po každém vykoupání se vždy osprchovali.
Jak jsme již informovali, na všech ostatních ověřovaných profilech byla voda z hlediska kvality vyhovující a klasifikována stupněm 1 – tzn. voda vhodná ke koupání. Mírně zhoršená kvalita vody byla zaznamenána pouze na dvou přírodních koupalištích místního významu – konkrétně Bakov na Mladoboleslavsku a Pilský rybník u Sedlce-Prčice v okrese Příbram. Kvalita vody je zde poznamenána vyšším obsahem chlorofylu souvisejícím se zvýšeným výskytem fytoplanktonu. Voda má pouze sníženou průhlednost a pro koupající se osoby žádné zdravotní riziko nepředstavuje. Nicméně podle platné legislativy je taková voda označena kvalitativním stupněm 2, znamenající mírné zhoršení smyslově postižitelných vlastností vody.
Věřme, že nás čeká období s příjemným počasím a vydrží nám na většině lokalit i kvalitní voda, vhodná k provozování vodních sportů a k aktivnímu odpočinku ve volné přírodě. Před plánováním návštěvy přírodních koupališť, nebo koupacích oblastí, doporučuji sledovat aktuální hodnocení, které je k dispozici na webových stránkách naší hygienické stanice pod bannerem Koupací vody, dále také na celorepublikové platformě www.koupacivody.cz.
Pro navození té správné atmosféry přikládáme aktuální obrázky dvou koupacích oblastí na nejvýznamnějších rekreačních vodních plochách Středočeského kraje – Měřín na přehradní nádrži Slapy na Benešovsku a Lavičky na břehu vodní nádrže Orlík v okrese Příbram.
24.05.2024
Zpracoval Ing. Luboš Mandík, vedoucí Odd. HOK, územní pracoviště Příbram