Během letních měsíců již není neobvyklé, že i v naší republice panují po řadu dní nepříznivé klimatické podmínky a teploty dosahují tropických hodnot často překračujících 30 stupňů Celsia. V tom okamžiku má zaměstnavatel povinnost zaměstnancům zajistit vyhovující pracovní podmínky a v některých případech také ochranné nápoje.
Mikroklima ve vnitřních prostorách bývá často řešeno klimatizací nebo jiným způsobem ochlazování vzduchu. Pokud ovšem tato opatření z nějakého důvodu provést nelze a teplota na pracovišti překračuje přípustné hodnoty (záleží na druhu vykonávané práce), musí být na pracovišti uplatněna režimová opatření (režim střídání práce a bezpečnostní přestávky).
Pracoviště musí být také zásobeno nezávadnou pitnou vodou, a to v množství postačujícím pro potřeby pití zaměstnance a zajištění předlékařské pomoci. Splnění tohoto požadavku může zaměstnavatel docílit dvojím způsobem: zajištěním pitné vody nebo zajištěním balené pitné vody.
Další povinností zaměstnavatele - na rozdíl od zásobení pracoviště pitnou vodou ale pouze v určitých případech - je poskytnutí tzv. ochranných nápojů. To se týká prací, při kterých je zaměstnanec vystaven rizikové zátěži teplem (například práce venku na přímém slunci), přičemž hygienický limit ztráty tekutin v zátěži teplem je 1,25 litru za osmihodinovou směnu. V obecné rovině musí být ochranný nápoj zdravotně nezávadný a nesmí obsahovat více než 6,5 hmotnostních procent cukru, může však obsahovat látky zvyšující odolnost organismu. Poskytuje se v množství odpovídajícím nejméně 70 % ztráty tekutin a minerálních látek potem a dýcháním za osmihodinovou směnu.
Ochranné nápoje poskytuje zaměstnavatel bezplatně dle vlastního seznamu zpracovaného na základě hodnocení rizik a jejich podání nesmí být nahrazeno finančním plněním.