Předmět hlášení:
Vysoce nakažlivé nemoci jako jsou například Antrax, SARS, MERS-CoV, nový typ zoonotické chřipky přenosné na člověka, mor, hemoragické horečky a další nebezpečná infekční onemocnění s potenciálem šířit se v podmínkách ČR, podezřelé zásilky.
Onemocnění typu vysoce nakažlivých nemocí nelze spolehlivě vymezit na základě předem daného seznamu diagnóz. Hlavními společnými a určujícími znaky pro zařazení do relativně heterogenní skupiny VNN jsou:
- vysoká smrtnost (dosahující přibližně 90% a více);
- vysoká nakažlivost;
- vysoká vnímavost populace;
- omezené možnosti diagnostiky, léčby a prevence.
Legislativa:
Usnesení vlády České republiky ze dne 11. ledna 2019 č. 33 o aktualizované Směrnici pro jednotný postup při vzniku mimořádné události podléhající Mezinárodním zdravotnickým předpisům (2005) v souvislosti s výskytem vysoce nakažlivé nemoci na palubě letadla přistávajícího ve vstupním místě pro leteckou dopravu.
Usnesení vlády České republiky ze dne 11. ledna 2019 č. 34 o Směrnici pro jednotný postup při vzniku mimořádné události podléhající Mezinárodním zdravotnickým předpisům (2005) v souvislosti s výskytem vysoce nakažlivé nemoci mimo zdravotnické zařízení poskytovatele zdravotních služeb a mimo vstupní místo pro leteckou dopravu.
Usnesení vlády České republiky ze dne 11. ledna 2019 č. 35 o aktualizované Směrnici pro jednotný postup při vzniku mimořádné události podléhající Mezinárodním zdravotnickým předpisům (2005) v souvislosti s výskytem vysoce nakažlivé nemoci ve zdravotnickém zařízení poskytovatele zdravotních služeb.
Způsob hlášení:
Hlášení o výskytu vysoce nakažlivých nemocí či podezření na ně, případně informaci o nálezu podezřelé zásilky na území Středočeského kraje podává ihned osoba poskytující zdravotní péči, popř. KOPIS, epidemiologovi Krajské hygienické stanice Středočeského kraje telefonicky a řídí se jeho pokyny.
Kontakty:
Přílohy:
Vzor pro ZZ při hlášení VNN na KHS.pdf