Tetanus je infekční onemocnění způsobené bakterií Clostridum tetani (resp. jejím toxinem). Clostridium tetani tvoří endospory charakterizované téměř nulovým metabolismem a extrémní odolností (zejména vůči teplu a záření). Za určitých okolností (například zvýšená teplota, nízké pH a přítomnost vody) se endospora mění na metabolicky aktivní formu bakterie tvořící exotoxin.
V dnešní době se jedná o onemocnění v ČR velice vzácné, a to především díky povinnému očkování dětí i dospělých.
Výskyt:
Celosvětově
Původce onemocnění se běžně vyskytuje ve střevě člověka a zvířat, především hovězího dobytka a koní, může kontaminovat okolní tkáně, dostává se do půdy a prachu.
Přenos:
Vstupní branou nákazy jsou různá poranění na těle, zejména jsou-li spojena se zhmožděním tkání nebo zanesením cizích těles, případně kontaktem s kontaminovanou půdou. Vstupní branou infekce mohou být také bércové vředy, operační rány nebo pupečník. Bakterie po vniku do organismu produkují toxin, který se cestou krevní nebo lymfatickou naváže na nervovou tkáň.
Inkubační doba:
Doba od nákazy do propuknutí příznaků onemocnění je 10-14 dní (extrémně 3-21 dnů i déle).
Příznaky onemocnění:
Pocit ztuhlosti a namožení svalů, neklid, nespavost, nadměrné pocení, bolest v ráně, ztuhnutí šíjových svalů, následně se mohou přidat křeče (opistotonus – vlivem křečí zádových svalů se tělo napíná do oblouku). Bývají postiženy obličejové svaly, žvýkací svaly s omezením otevírání úst a křeč v čelistních svalech – trismus.
Smrtnost je vysoká. Smrt nastává obvykle mezi 3. až 5. dnem po projevení se symptomů následkem udušení ze spasmu dýchacích svalů nebo následkem srdečního selhání.
Diagnostika:
Tetanus se diagnostikuje především dle klinických projevů onemocnění.
Terapie:
Základem je komplexní intenzivní péče a včasné chirurgické ošetření rány.
Dále se podává tetanový imunoglobulin a ATB.
Možnosti prevence:
Značný důraz je kladen na povinné očkování obyvatelstva, které po základní aplikaci 3 dávek zanechává spolehlivou imunitu na dobu 12-15 let. Dále se přeočkovává 1 dávkou vakcíny.
Zpracovala:
Adriana Vrbová, referent protiepidemického oddělení pro okresy Kolín a Kutná Hora
Datum zpracování: 13.07.2021