Virové průjmy jsou častá onemocnění trávicí soustavy. Nejzávažnější průběh mají tyto infekce zejména u malých dětí do 5 let věku, u starších lidí, a osob s poruchou imunity, protože jsou náchylnější k rozvoji závažné dehydratace organismu, která u nich může vést až k život ohrožujícím stavům. Velmi rychle se mohou šířit v kolektivech.
Původce:
Mezi nejčastější původce virových průjmů patří rotaviry, noroviry, caliciviry a adenoviry.
Zdroj:
Zdrojem onemocnění je člověk.
Přenos:
K přenosu těchto onemocnění dochází alimentární cestou, tj. pozřením původce onemocnění s kontaminovanou stravou či vodou, dále prostřednictvím kontaminovaných rukou a předmětů, nebo přímým kontaktem s nemocnými osobami. Nejdůležitějšími preventivními opatřeními jsou tedy kvalitní, správně technologicky upravená strava, pečlivá hygiena rukou, používání jen prověřené pitné vody k pití, ústní hygieně, oplachu ovoce a zeleniny a úklid spojený s dezinfekcí WC. Strava bývá kontaminována nemocným člověkem, který ji připravuje. Riziková je zejména strava, která se již dále tepelně neupravuje, jako jsou různé saláty, majonézy, krémy apod.
Voda bývá kontaminována mikroby nejčastěji vniknutím splaškové či povrchové vody do vodního zdroje.
Ruce si člověk znečistí většinou při použití WC, protože původce onemocnění vylučuje člověk hlavně stolicí. Znečistěnýma rukama pak člověk může kontaminovat předměty v okolí nebo stravu.
Přenos nákazy je možný rovněž aerosolem vznikajícím při zvracení na osobu pečující o nemocného.
Projevy:
Onemocnění se projevují bolestí břicha, průjmem, nevolností, zvýšenou teplotou až horečkou a zvracením. Klinický průběh bývá od mírného až po život ohrožující, to když dojde k dehydrataci (odvodnění), ztrátě minerálů, a tím k rozvratu vnitřního prostředí organismu. Zvláště ohroženy jsou malé děti, staří lidé a chronicky nemocné osoby (diabetici, kardiaci apod.). Časté jsou epidemie virových průjmů v uzavřených kolektivech, jako jsou školská zařízení, nemocnice, domovy pro seniory.
Inkubační doba:
Doba od vniknutí infekce do těla do projevení nemoci, bývá různá podle druhu viru, který onemocnění způsobil. Většinou trvá 1 až 3 dny.
Léčba:
Základem léčby je zavodnění (rehydratace) a dodání minerálních látek. Podpůrnou léčbou pak je podávání střevních dezinficiencií a probiotik.
Prevence:
Proti rotavirové infekci existuje očkovací látka pro děti.
V ostatních případech jsou základním preventivním opatřením důsledná hygienická opatření, provádění správné hygieny rukou, příp. používání ochranných pomůcek (rukavice) při ošetřování nemocných. Důležitá je rovněž dezinfekce všech povrchů v ohnisku nákazy.
Graf – Virové průjmy - nemocnost ve Středočeském kraji a v ČR 2019 - 2023
Zdroj:
Jiří Beneš, hlavní autor a pořadatel, Infekční lékařství, 2009
Informační systém infekčních nemocí (ISIN)
Zpracovala: Jitka Knoblochová, referent protiepidemického oddělení pro okresy Beroun a Rakovník
Zpracováno dne: 12.03.2024