Virové průjmy jsou častá onemocnění trávicí soustavy postihující všechny věkové skupiny.
Původce:
Mezi nejčastější původce virových průjmů patří rotaviry, noroviry, caliciviry, adenoviry.
Projevy:
Onemocnění se projevují bolestí břicha, průjmem, nevolností, teplotou a zvracením. Klinický průběh bývá od mírného až po život ohrožující, to když dojde k dehydrataci (odvodnění), ztrátě minerálů, a tím k rozvratu vnitřního prostředí organismu. Zvláště ohroženy jsou malé děti, staří lidé a chronicky nemocné osoby (diabetici, kardiaci apod.). Časté jsou epidemie virových průjmů v uzavřených kolektivech, jako jsou školy, nemocnice, domovy pro seniory. Inkubační doba, tj. doba od vniknutí infekce do těla do projevení nemoci, bývá různá podle druhu viru, který onemocnění způsobil. Většinou trvá jeden až tři dny.
Zdroj onemocnění:
Zdrojem onemocnění je nemocný člověk.
Přenos:
K přenosu těchto onemocnění dochází alimentární cestou, tj. pozřením původce onemocnění s kontaminovanou (obsahující mikroby) stravou či vodou, dále kontaminovanýma rukama a předměty, nebo přímým kontaktem s nemocnými osobami. Nejdůležitějšími preventivními opatřeními je tedy kvalitní, správně technologicky upravená strava, pečlivá hygiena rukou, používání jen prověřené pitné vody k pití, ústní hygieně, oplachu ovoce a zeleniny a úklid spojený s dezinfekcí WC. Strava bývá kontaminována nemocným člověkem, který ji připravuje. Riziková je hlavně strava, která se již dále tepelně neupravuje, jako jsou různé saláty, majonézy, krémy apod.
Voda bývá kontaminována mikroby nejčastěji vniknutím splaškové vody do vodního zdroje.
Ruce si člověk znečistí většinou při použití WC, protože původci onemocnění se z člověka vylučují hlavně stolicí. Znečistěnýma rukama pak člověk může kontaminovat předměty v okolí nebo stravu.
Léčba:
Základem léčby je zavodnění (rehydratace) a dodání minerálních látek. Podpůrnou léčbou pak je podávání střevních dezinficiencií a lactobacilů.
Prevence:
Proti rotavirové infekci existuje očkovací látka pro děti. Základním preventivním opatřením je provádění správné hygieny rukou.
Graf: Výskyt hlášených virových průjmů ve Středočeském kraji a České republice v období 2008 – 2017
Zdroj: Dana Zusková a kolektiv, Principy boje s přenosnými nemocemi I, Avicenum, 1991
Zpracovaly: MUDr. Alena Tatarová, vedoucí protiepidemického oddělení pro okresy Beroun a Rakovník
Bc. Kateřina Jedličková, vrchní referent oddělení protiepidemického pro okresy Praha-východ a Praha-západ
Zpracováno dne: 20. 11. 2018