Malárie je tropické parazitární onemocnění.
Výskyt:
Endemické oblasti výskytu malárie sahají přibližně od 45. stupně severní šířky po 40. stupeň jižní šířky a zahrnují více než 100 zemí, kde žije 40 % světové populace. V ČR se nevyskytuje, avšak onemocnění může být importováno cestovateli z endemických zemí.
Zdroj nákazy:
Nemocný člověk a opice.
Původce:
Původcem onemocnění jsou 4 druhy parazitů rodu Plasmodium (Plasmodium vivax, Plasmodium ovale, Plasmodium malariae, Plasmodium falciparum).
Přenos:
Přenos se uskutečňuje pomocí přenašeče – samičky komára rodu Anopheles, jež napadá hostitele především za soumraku a v noci. Lidé onemocní po poštípání tímto druhem komára, který je původcem malárie nakažený. Malárie může být přenesena i transfúzí krve nebo jehlami a injekčními stříkačkami.
Inkubační doba:
Doba od nákazy do projevů onemocnění kolísá obvykle od 1 do 6 týdnů.
Projevy:
Onemocnění charakterizuje horečka, podobná chřipkovému onemocnění, která bývá v prvních dnech nepravidelná. Hlavním příznakem je malarický záchvat, projevující se zimnicí, třesavkou, dále dochází k rychlému vzestupu teploty k 40 °C, následuje velmi vydatné pocení s poklesem teploty. Dalšími projevy malárie jsou anémie, bolest hlavy, světloplachost, svalové bolesti, nevolnost, zvracení. Malarické záchvaty se opakují po dobu týdnů až měsíců. Je důležité, aby byla léčba zahájena co nejdříve. Cestovatel, který onemocní s příznaky podobnými chřipce, a navštívil rizikové oblasti v období až do 1 roku po návratu domů, by měl okamžitě vyhledat odbornou lékařskou pomoc.
Ochrana a prevence:
Možnosti prevence zahrnují používání moskytiér, účinných repelentů a insekticidů a léků proti malárii, které předepisuje lékař. Rozhodnutí ohledně druhu a způsobu antimalarické chemoprofylaxe patří do kompetence odborníků na cestovní medicínu, riziko se liší region od regionu – závisí na přesné oblasti pobytu, délce a ročním období pobytu, plánovaných aktivitách a výletech, zdravotním stavu cestovatele atd.
Graf: Nemocnost Malárie ve Středočeském kraji a České republice v období 2019–2023.
V ČR bylo v roce 2019 hlášeno 34 importovaných onemocnění (nemocnost 0,3/100 000 obyvatel), v roce 2020 bylo hlášeno pouze 9 případů onemocnění (nemocnost 0,1/100 000 obyvatel). V roce 2021 v ČR hlášeno 10 případů onemocnění (nemocnost 0,1/100 000 obyvatel) a ve Středočeském kraji bylo hlášeno pouze 1 importované onemocnění malárií. K významnému snížení počtu případů v ČR přispělo omezení cestování do tropických destinací v souvislosti s onemocněním covid-19. V ČR v období roku 2022-2023 došlo k mírnému vzestupu onemocnění z důvodu opětovného zájmu cestovat do tropických destinací bez omezujících opatření v souvislosti s onemocněním covid-19. V roce 2022 bylo hlášeno v ČR celkem 30 onemocnění malárií (nemocnost 0,3/100 000 obyvatel), v roce 2023 bylo hlášeno v ČR celkem 42 onemocnění malárií (nemocnost 0,4/100 000 obyvatel).
Zpracovala: Mgr. Kateřina Ježková, DiS, vedoucí protiepidemického oddělení pro okres Příbram
Zpracováno dne: 11.03.2024
Zdroj:
KHS Středočeského kraje – výroční zprávy, ISIN, http://khsstc.cz/
SZÚ - http://www.szu.cz/publikace/data/infekce-v-cr
MZ ČR - http://www.mzcr.cz/Verejne/
Jiří Beneš – Infekční lékařství