Krajská hygienická stanice Středočeského kraje každoročně pořádá zkoušku ze znalostí hub. Ta je určená pro zájemce, mající trvalé bydliště ve Středočeském kraji, kteří chtějí prodávat houby z vlastního sběru konečnému spotřebiteli, nebo k dalšímu zpracování pro potravinářské účely, eventuálně do zařízení stravovacích služeb. Dále je zkouška určena pro odpovědné zástupce právnické osoby, která je jejich výrobcem, prodejcem, nebo dovozcem.
Zkouška bude pořádána pouze v případě zájmu veřejnosti, a to pro předem přihlášené zájemce.
Úspěšnému absolvování zkoušky musí předcházet důkladná příprava zájemce, neboť kritéria pro udělení osvědčení o znalostech hub jsou nastavena, v zájmu ochrany zdraví spotřebitelů a konzumentů, poměrně přísně.
Uchazeče bude zkoušet tříčlenná odborná komise, jejímž členem je také zástupce České mykologické společnosti.
Zúčastnění musí úspěšně absolvovat písemnou část, kdy podmínkou postupu k ústní části je správné zodpovězení minimálně dvou třetin otázek, přičemž otázky týkající se jedovatosti hub musí být zodpovězeny správně všechny. Písemný test ověřuje také znalosti právních předpisů v dané oblasti, např. podmínky skladování, sběru a prodeje hub, označování, spotřební lhůty nebo projevy otrav jedovatými houbami.
V rámci ústní části zkoušky musí uchazeči prokázat praktickou znalost rozlišení hub podle fotografií jedlých a jedovatých hub a znalost nejčastějších otrav houbami včetně souvisejících zásad poskytování první pomoci.
Osvědčení
Úspěšní adepti obdrží osvědčení o znalosti hub. Osvědčení opravňuje držitele uvádět na trh volně rostoucí jedlé houby určené k prodeji konečnému spotřebiteli nebo dalšímu zpracování pro potravinářské účely, případně k prodeji do zařízení stravovacích služeb. Osvědčení prokazující znalost hub musí mít rovněž provozovatel potravinářského podniku provozující stravovací službu, který používá k výrobě nebo přípravě pokrmů volně rostoucí jedlé houby z vlastního sběru, nebo musí mít ustanoveného odpovědného zástupce, který má osvědčení prokazující znalost hub.
Získaná osvědčení se vydávají na dobu od dvou do deseti let, v závislosti na věku žadatele.
Platnost osvědčení zaniká
a) po uplynutí 10 let ode dne jeho vydání u osob ve věku do 60 let,
b) po uplynutí 5 let ode dne jeho vydání u osob ve věku od 60 do 65 let,
c) po uplynutí 2 let ode dne jeho vydání u osob starších 65 let.
Právní úprava
- vyhláška č. 397/2021 Sb., o požadavcích na konzervované ovoce a konzervovanou zeleninu, skořápkové plody, houby, brambory a výrobky z nich a banány – část HOUBY.
Tato vyhláška upravuje požadavky pro houby, členění, označování, požadavky na jakost a uvádění na trh.
Příloha č. 14 členění hub na skupiny a podskupiny
Příloha č. 15 seznam volně rostoucích hub včetně volně rostoucích hub určených pouze k dalšímu průmyslovému zpracování pro potravinářské účely
Tento zákon upravuje odbornou a zdravotní způsobilost, osvědčení a jeho platnost
- vyhláška č. 475/2002 Sb., kterou se stanoví znalosti pro získání osvědčení prokazujícího znalost hub, způsob zkoušek, jakož i náležitosti žádosti o osvědčení (vyhláška o zkoušce znalosti hub)
Tato vyhláška upravuje náležitosti žádosti, rozsah znalostí pro získání osvědčení, pravidla vlastní zkoušky a náležitosti osvědčení.
Příloha č. 2 – seznam rozlišovaných jedovatých hub
Tento zákon upravuje povinnost provozovatele stravovacích služeb, používajícího k přípravě pokrmů jedlé houby z vlastního sběru.
Vyhláška o zkoušce ze znalosti hub stanoví rozsah znalostí pro získání osvědčení prokazujícího znalost hub, který spočívá ve znalostech právních předpisů (vyhláška č. 397/2021 Sb., o požadavcích na konzervované ovoce a konzervovanou zeleninu, skořápkové plody, houby, brambory a výrobky z nich a banány). Dále musí žadatel vždy prokázat způsobilost rozlišení jedlých a jedovatých hub podle názorných pomůcek např. atlasu (seznam rozlišovaných jedovatých hub je součástí přílohy č. 2 vyhlášky č. 475/2002 Sb.). U vybraných druhů hub, majících jedovaté dvojníky se dotazy zaměřují na jejich vzájemné rozpoznání. Dále jsou ověřovány znalosti příčin nejčastějších otrav z hub, zdravotních projevů otrav z hub a souvisejících zásad poskytování první pomoci. V rámci zkoušky jsou sledovány základní praktické houbařské zkušenosti adepta a jeho vztah k houbám obecně.
Náležitosti žádosti
Ke zkoušce ze znalosti hub na KHS Středočeského kraje se sídlem v Praze se může přihlásit jen osoba plnoletá, mající osvědčení o zdravotní způsobilosti k této činnosti a mající místo trvalého pobytu ve Středočeském kraji (případně sídlo právnické osoby, jde-li o ustanoveného odpovědného zástupce právnické osoby). Zdravotní způsobilost osvědčuje na základě odborného vyšetření zraku praktický lékař, který osobu registruje. V žádosti o provedení znalosti hub se uvede: jméno, příjmení, popřípadě titul, adresa místa trvalého pobytu, datum a místo narození, číslo občanského průkazu nebo cestovního pasu, jde-li o osobu s povolením pobytu, dosažené vzdělání a jeho zaměření, délku a obsah dosavadní praxe na úseku sběru, třídění a zpracování hub. K žádosti žadatel připojí originál nebo úředně ověřenou kopii dokladu o zdravotní způsobilosti.
Formulář žádosti naleznete zde.
Organizace zkoušek
Zkoušky jsou každoročně pořádány obvykle v jednom nebo dvou termínech. V letošním roce jsou vyhlášeny termíny 9. 4. a 25. 6. viz pozvánka. Zkoušky se uskuteční za předpokladu, že uchazeči o ně projeví zájem.
Přihlášku ke zkoušce s uvedením všech náležitostí (viz výše) je třeba doručit nejpozději do 5 dnů před termínem zkoušky na adresu Krajské hygienické stanice Středočeského kraje se sídlem v Praze, odbor hygieny výživy a PBU, Dittrichova 17, 120 00 Praha 2 nebo prostřednictvím datové schránky (ID datové schránky Krajské hygienické stanice Středočeského kraje: hhcai8e).
Správní poplatek
Za vydání osvědčení prokazujícího znalost hub platí žadatel správní poplatek dle zákona č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů, ve výši 500 Kč. Správní poplatek žadatel platí až po úspěšném absolvování zkoušky. Osvědčení je uchazeči vydáno po připsání příslušné částky na účet č. 19-2829111/0710, variabilní symbol: datum narození uchazeče ve formátu DDMMRRRR (vzor: 01019999), specifický symbol: 8888; zpráva pro příjemce: příjmení a jméno uchazeče (vzor: Nováková Petra).
Studijní materiály
K přípravě na tuto zkoušku lze využít odborné publikace i materiály dostupné na internetu.
Případně je možno shlédnout záznam přednášek, které pořádala Česká mykologická společnost:
"Kodexové houby I", přednášející Dr. Markéta Vlčková, 30.03.2021 – díl zaměřený na jedovaté houby, které musí žadatel o vykonání zkoušky znát. Seznámíte se v ní nejen s jejich popisem, ale i s účinky jejich jedů na lidský organismus. https://youtu.be/f7dqjgOrDf4, nebo https://www.youtube.com/watch?v=f7dqjgOrDf4
"Kodexové houby II", přednášející Dr. Petr Souček, 06.04.2021 – díl zaměřený na jedlé tržní druhy hub rostoucí ve volné přírodě. https://youtu.be/lIB_RNNHijE , nebo https://www.youtube.com/watch?v=lIB_RNNHijE
"Kodexové houby III", přednášející Dr. Petr Souček, 13.04.2021 – díl zaměřený na poslední skupinu jedlých tržních druhů hub rostoucích ve volné přírodě (holubinky) a dále houby pěstované.
https://youtu.be/jiB6BmKm30k, nebo https://www.youtube.com/watch?v=jiB6BmKm30k
Z odborných publikací jsou ke studiu vhodné atlasy hub. Užitečné jsou i informace na odborně zaměřených internetových stránkách (například na webu České mykologické společnosti je dostupný materiál „Co dělat při podezření na otravu houbami“). Další materiály lze najít i na stránkách Wikipedia, kde jsou dostupné články „Tržní houby v České republice" a „Tržní houby v Československu".
http://cs.wikipedia.org/wiki/Tr%C5%BEn%C3%AD_houby_v_%C4%8Cesk%C3%A9_republice
http://cs.wikipedia.org/wiki/Tr%C5%BEn%C3%AD_houby_v_%C4%8Ceskoslovensku
Zpracovali: Ing. Michal Novotný, Ing. Jarmila Miškovská
Zpracováno dne: 13. 3. 2025